5 podstawowych zasad właściwej higieny jamy ustnej

5 podstawowych zasad właściwej higieny jamy ustnej

Każdy z nas wolałby ograniczyć wizyty u dentysty do minimum. Jednak nawet regularne przeglądy nie wystarczą, by uniknąć wszystkich problemów – konieczna jest przede wszystkim higiena jamy ustnej i świadomość błędów, jakie na co dzień popełniamy. W jaki sposób odpowiednio zadbać o swoje zęby?

5 zasad dbania o higienę jamy ustnej

  1. Wybór odpowiedniej szczoteczki i prawidłowe mycie zębów – przynajmniej 2 razy dziennie. Na stan naszych zębów wpływa nie tylko metoda szczotkowania (zaleca się wykonywanie ruchów obrotowo-wymiatających), ale przede wszystkim wybór szczoteczki, która powinna być wymieniana najrzadziej co 3 miesiące. Zaleca się te wykonane z miękkiego włosia, które nie uszkodzi naszego szkliwa i nie przyczyni się do podrażnienia dziąseł. Najlepiej zainwestować w szczoteczkę soniczną, wykonującą naturalne ruchy wymiatająco-pulsujące – to właśnie jej technologia jest obecnie uważana za najskuteczniejszą.
  2. Odpowiednia pasta do zębów – powinna zawierać fluor o odpowiednio wysokim stężeniu. Przyjmuje się, że wynosi ono ok. 1500 ppm (dla osób dorosłych). Innym istotnym składnikiem jest ksylitol, skutecznie przeciwdziałający próchnicy i podnoszący poziom pH w ustach. Pastę należy dobrać do indywidualnych potrzeb – w przypadku zębów nadwrażliwych zaleca się unikanie past wybielających i wybieranie tych, które posiadają w składzie substancje przeciwdziałające bólowi.
  3. Dbałość o dziąsła. Warto pamiętać, że zarówno wybór szczoteczki, jak i pasty mają wpływ nie tylko na nasze zęby, ale także na zdrowie dziąseł. Jeżeli podczas szczotkowania zdarzają się krwawienia, warto wybrać pastę z dodatkiem łagodzącego rumianku i substancji przeciwbakteryjnych oraz przyspieszających gojenie. Z pewnością pomogą także ziołowe płukanki do ust zawierające chlorheksydynę czy żel z aloesem.
  4. Nie tylko szczotkowanie – stomatolodzy zalecają codzienne korzystanie z nici dentystycznej, zwłaszcza w celu czyszczenia przestrzeni między trzonowcami. Kolejną kwestią jest płyn do płukania jamy ustnej o właściwościach bakteriobójczych. Warto wypróbować np. Listerine, Corsodyl czy Lacalut Aktiv – sprawdzone preparaty gwarantują właściwą ochronę przed tworzeniem się płytki nazębnej.
  5. Regularne wizyty u dentysty. Przeglądy wykonywane 2 razy do roku pomogą uniknąć wielu przykrych niespodzianek, dlatego zdecydowanie warto znaleźć dla nich miejsce w swoim kalendarzu. Stomatolog pomoże przewidzieć ewentualne problemy i zaradzi im, zanim sami zdołamy je zauważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *