Blizny – duma czy wstyd?

Blizny – duma czy wstyd?

Człowiek przeważnie rodzi się bez ani jednej skazy na swoim ciele. Jednakże z biegiem lat na skutek różnych kontuzji, wypadków, skaleczeń oraz innych przyczyn pojawiają się na nim blizny oraz inne naznaczające je znaki. Dla niektórych są one powodem krępacji, inni pragną je jeszcze podkreślić, z czym to się wiąże?

Blizny – skąd się biorą?

Blizny powstają z wielu przyczyn. Dzieci nabywają je na skutek różnych wypadków, jak chociażby upadek z roweru, drzewa, nawet głębokie zdarcie kolana jest w stanie pozostawić biały ślad na skórze. Nastolatkowie, a szczególnie dziewczynki zauważają u siebie blizny w formie rozstępów w trakcie nieregularnego oraz intensywnego zwiększania masy ciała. Mowa przede wszystkim o okolicach bioder, piersiach oraz pośladkach. Jeżeli zanikanie dziecięcych kształtów i uzyskiwanie kobiecych krągłości jest powolne, rozstępy nie powinny się pojawić wcale. W dalszej części życia blizny stanowią z reguły efekt operacji, zabiegów chirurgicznych bądź wypadków. W przypadku kłopotów z cerą, intensywnym trądzikiem, blizny występujące na twarzy stanowią szpecącą pamiątkę po okresie dojrzewania, ale nie tylko.

Niektóre choroby, jak chociażby ospa wietrzna także jest w stanie pozostawić pamiątki na całe życie zarówno na skórze twarzy, jak i reszcie ciała. Występują one u niemalże każdej kobiety, która nosiła pod sercem dziecko, a następnie przeszła poród. Cesarskie cięcie, rozstępy na brzuchu oraz piersiach to tylko niektóre znaki, które pozostają na ciele po wydaniu na świat potomstwa.

Blizny – jak sobie z nimi radzić?

Walka z bliznami nie jest łatwa, jednakże nie jest ona niemożliwa. Wystarczy działać odpowiednio szybko, aby zauważyć poprawę aktualnego stanu. Już pielęgnowanie rany jest bardzo ważne, gdyż skóra zrasta się szybciej oraz ładniej, jeśli używa się płynów do dezynfekcji oraz regularnie zmienia opatrunek. W aptekach oraz sklepach medycznych dostępne są produkty w różnej formie, które służą spłyceniu oraz ujednoliceniu blizny. Mają one postać żelu, kremu bądź sprayu. Bardzo popularne są także olejki, które natłuszczają skórę oraz sprawiają, że staje się ona mniej widoczna. Niczego nie da się jednak osiągnąć w przeciągu paru dni. Konieczne jest regularne stosowanie kosmetyku zarówno rano, jak i wieczorem, najlepiej po wcześniejszym prysznicu, gdyż skóra wtedy lepiej chłonie środki tego typu. Kiedy wymienione metody nie przyniosą rezultatów można skorzystać z zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *