Buty dla dziecka – co wybrać dla niemowlaka, a co dla przedszkolaka?

Buty dla dziecka – co wybrać dla niemowlaka, a co dla przedszkolaka?

Wybór obuwia dla dziecka powinien być podyktowany przede wszystkim jego wiekiem, a także przeznaczeniem bucików i ich budową. Jakie buty sprawdzą się dla niemowlaka, a jakie dla dziecka uczęszczającego do przedszkola?

Jak dobrać buty do wieku dziecka?

Stópki dziecka rozwijają się intensywnie do 8 roku życia – to właśnie w tym czasie dochodzi do ich kostnienia. Właśnie dlatego rodzice muszą pamiętać o tym, by wspierać rozwój swojej pociechy przez wybór odpowiedniego obuwia.

Jak dobrze wybrać buciki dla niemowlaka? W tym przypadku zalecane są głównie miękkie, elastyczne półbuty albo kozaki, które mają lekko usztywniony zapiętek. Nie powinny być zatem bardzo sztywne.

Jaki obuwie dla starszego dziecka będzie odpowiednie? Powinno mieć usztywniony zapiętek, elastyczną podeszwę, profilowaną wkładkę i zapewniać dużo przestrzeni na palce. Wybór fasonów jest spory, na przykład mogą być to trampki lub inne buty sportowe, półbuty skórzane, sandały, kozaki zimowe.

Jakie buty dla przedszkolaka warto kupić? Najlepiej szukać butów o wysokości do kostki, wykonanych z naturalnych materiałów, z elastyczną podeszwą. Powinny być usztywnione przy zapiętku. Można też wybrać przewiewne buciki o fasonie sandałów.

Kiedy konieczne są buty korekcyjne dla dziecka?

Buty ortopedyczne, określane też jako buty korekcyjne, są niezbędne wtedy, gdy u dziecka pojawiają się wady stóp, na przykład jak płaskostopie, koślawość, szpotawość.

Aby zapobiegać wadom stópek, rodzice mogą zdecydować się na zakupienie butów profilaktycznych.

Czy można stosować używane buty dziecięce?

Specjaliści nie zalecają korzystania z butów dziecięcych używanych. Nie tylko jest to kwestia higieny, lecz również dopasowania do dziecięcych stópek.

Używane buty są już ukształtowanie przez stopy innego dziecka. Może sprzyjać to wtedy niewłaściwemu ustawieniu stóp i przekładać się na podwyższone ryzyko ich wad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *