Chwilowa utrata apetytu zdarza się każdemu z nas, ale gdy naturalne dla nas łaknienie, a właściwie jego brak, utrzymuje się przez długi czas, nie można zwlekać z szukaniem przyczyn. Tych ostatnich może być wiele. Apetyt tracą i dzieci, i dorośli. Dlaczego tak się dzieje?
Brak apetytu u dzieci
Nasze maluchy potrafią być bardzo wybredne. Nie lubią wielu rzeczy, ale zdarza się również tak, że to rodzice wciskają w swoje dzieci jedzenie na siłę. Czasami jest ono bardzo mało urozmaicone, dlatego pociechy z góry nie pałają chęcią do kolejnego posiłku. Innym razem problem pojawia się na tym tle, że dzieci są nauczone jedzenia przekąsek i słodyczy między głównymi posiłkami, a śniadania, obiady czy kolacje stają się dla nich nieatrakcyjne.
Problemy z apetytem u dorosłych
U dorosłych brak apetytu może być wywołany przez stres, ale i wiele schorzeń, nie tylko tych związanych z układem pokarmowym. Wyróżnia się sporo chorób na tle psychicznym, które doprowadzają do braku apetytu. Często jest to depresja, ale i bulimia czy anoreksja. W depresji chory traci zainteresowanie jedzeniem. W anoreksji głód po prostu nie jest odczuwany. Bulimia zaś powoduje gwałtowne objadanie się, wręcz przejadanie, by tuż po wywoływać wymioty lub zażywać leki przeczyszczające, ze strachu przed otyłością.
Zwężony odźwiernik, choroba refluksowa, wrzody żołądka. To tylko część z chorób zajmujących poszczególne części układu pokarmowego, którym może towarzyszyć brak apetytu. Niechęć do jedzenia spowodowana jest dolegliwościami, jakie pojawiają się po spożyciu posiłków. Nasila się z tego względu również stres, bo na myśl przychodzi kolejny atak bólu, uczucie ściśnięcia żołądka czy ponownie pojawiające się mdłości.
Niewłaściwa dieta, nieracjonalny tryb życia i leki przeczyszczające
Czy niewłaściwa dieta i zły tryb życia mogą spowodować, że nasz apetyt zacznie szwankować? Zdecydowanie tak. Jeśli ciągle się przejadamy lub spożywamy mało wartościowe produkty, stawiamy na przekąski, słodycze i fast foody, z czasem niechętnie spoglądamy na klasyczne posiłki. Nie bez znaczenia pozostaje zażywanie niektórych leków. Część z nich może powodować problemy z układem pokarmowym, dlatego jedzenie nie jest już przyjemnością, a widmo bólu czy mdłości, oddala chęć korzystania z posiłków.
Regularnie przyjmowane leki przeczyszczające, suplementy na odchudzanie bądź inne, które mają za zadanie zagwarantować nam szczupłą sylwetkę, prowadzą do zmian w układzie pokarmowym. Tym samym ponownie nasz apetyt jest zupełnie inny niż u zdrowej osoby. Choć leki przeczyszczające najczęściej lądują w rękach bulimików, także ci, którzy nie zmagają się z żadnymi chorobami, nierzadko ich nadużywają. Efekt? Zmiany w łaknieniu, problemy z wypróżnianiem i nie tylko.
Jeśli brak apetytu utrzymuje się przez długi czas, należy skorzystać z pomocy lekarskiej. Odnaleźć przyczyny takiego stanu i wyeliminować je, by wrócić na właściwe tory.