Co oznacza bicie dzwonków kościelnych?

Co oznacza bicie dzwonków kościelnych?

Mało kto zastanawia się nad celem i znaczeniem bicia kościelnych dzwonów. Być może przyczyna leży w zaawansowanym rozwoju technologicznym i szybszym procesie przemieszczania się informacji. Niemniej jednak, niewiele osób jest świadomych, że bicie kościelnych dzwonów ma jakiś głębszy sens.

Najważniejsze znaczenia

Bicie kościelnych dzwonów jest nieodłącznym elementem zaznaczenia obecności Kościoła katolickiego w małej wsi, dużym mieście czy metropolii. Jego każdorazowe bicia w danych okolicznościach ma ogromne znaczenie.

Pierwszym, a zarazem najważniejszym znaczeniem jest bicie dzwonków kościelnych przed rozpoczynającą się Mszą Świętą w niedzielę i Święta. Ich obecność ma na celu zaproszenie parafian na nabożeństwo. Zazwyczaj ich bicie rozpoczyna się pół godziny i pięć minut przed Mszą.

Ponadto, dzwony dzwonią podczas procesji rezurekcyjnej, podczas Gloria w Wielki Czwartek i w Wielką Sobotę – przypominają o wielkości nabożeństwa. 

Drugim symbolem dzwonów jest ich bicie podczas kryzysowych wydarzeń. Chodzi tutaj o szczególne wydarzenia, które swoją obecnością zagrażają lokalnej społeczności. Jeszcze do niedawna, dzwony biły podczas pożarów, powodzi czy innych katastrof naturalnych. Obecnie, oddają dźwięki, gdy osoba istotna dla świata odchodzi do Domu Ojca. Takim przykładem była śmierć papieża Św. Jana Pawła II. 

Kolejną okolicznością bicia dzwonów jest pogrzeb parafianina. Ich dźwięk trwa tyle, ile zajmuje droga pochówku z kościoła na parafialny cmentarz. Bicie jest ciągłe i bardzo głośne, ma oznaczać pożegnanie z kościołem, z którym się utożsamiał. Warto zaznaczyć, że z tego rytuału powoli się odchodzi. 

Ostatnią okazją do uruchomienia dzwonów jest ich bicie na tzw. Anioł Pański. Wtedy też dzwony biją o równej 12:00 godzinie. 

Również w kościele zastosowanie znalazły mniejsze dzwonki kościelne, które są używane podczas mszy świętej przez ministrantów. Takie dzwonki kościelne można kupić w sklepie z dewocjonaliami lub w Pracowni Brązowniczej np: Sacrum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *