Co ze sobą zabrać na rejs rodzinny po mazurach?

Co ze sobą zabrać na rejs rodzinny po mazurach?

Planując rodzinny rejs po Mazurach można być zafascynowanym wyznaczaniem trasy czy też szukaniem na mapach wysepek, przy których można zatrzymać się na chwilę, zejść na ląd i podziwiać przyrodę. Ale do takiego rejsu trzeba się dobrze przygotować. Zwłaszcza jeśli organizujemy go pierwszy raz albo gdy zabieramy ze sobą małe dzieci. Co trzeba zabrać na pokład?

W co wyposażony powinien być jacht?

Nie każdy wynajmowany jacht jest wyposażony w to samo. Dlatego przed wypłynięciem warto sprawdzić podstawowe wyposażenie lub też nawet rezerwując jack zapytać co trzeba wziąć ze sobą. Każdy jacht powinien być wyposażony w podręczną skrzynkę z narzędziami, nazywaną też skrzynką bosmańską. Oczywiście podstawowe narzędzia jak śrubokręt, taśma klejąca czy izolacyjna zawsze warto mieć ze sobą, ale powinny one być na wyposażeniu takiej skrzynki. Na jachcie musi być też koło ratunkowe czy kamizelki ratunkowe w ilości wystarczającej dla wszystkich uczestników rejsu.

Wyposażenie dodatkowe

Zawsze przyda się nóż żeglarski albo dobrej jakości scyzoryk wielofunkcyjny, może to być też finka. Ostrze powinno być nie tylko ostre, ale też twarde, ponieważ może się okazać, że konieczne będzie przecięcie liny. Powinno też być możliwe przymocowanie go np. linką, aby się nie zgubił. Dobrze jest, gdy posiada szpikulec np. do rozplatania węzłów. Dobrze jest też posiadać saperkę i siekierkę, zwłaszcza gdy planujemy zejść na ląd podczas rejsu i np. rozpalić ognisko. Zawsze potrzebna jest też mapa akwenu. Najlepsze są w skali 1:100000 albo 1:50000. Oprócz samego zarysu akwenu i wysepek oraz lądu powinny na niej być zaznaczone głębokość, niebezpieczne miejsca, rezerwaty przyrody czy strefa ciszy. Przydatne będą też grube i pojemne worki na śmieci. Zawsze i wszędzie przyda się też wodoodporna latarka. Dla własnej przyjemności i upamiętnienia rejsu warto też wziąć aparat fotograficzny.

Trzeba mieć też dwie pary butów z antypoślizgową podeszwą, sztormiak na wszelki wypadek oraz ciepłe ubrania, ponieważ nawet latem noce na jeziorze są bardzo zimne. Nie można też zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV.

Planując rejs rodzinny na Mazurach bądź innych akwenach wodnych warto sprawdzić ofertę firmy AgamaSport, która specjalizuje się w organizacji takich rejsów. Jej ofertę znajdziecie na stronie: https://www.agamasport.pl/rejs-rodzinny-mazury/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *