Mimo że najczęściej pożary wybuchają w magazynach i zakładach przemysłowych (przez np. nieprawidłowe przechowywanie materiałów łatwopalnych i substancji niebezpiecznych), to jednak zdarza się, że ogień pojawia się w biurze. Co zrobić, gdy w naszym codziennym miejscu pracy dochodzi do pożaru, który szybko się rozprzestrzenia i zagraża życiu oraz bezpieczeństwu pracowników?
Po pierwsze, wyjdź i pomóż ocalałym
Po pierwsze, należy natychmiast wyjść z biura. Po wyjściu lub jeszcze w trakcie upewnij się, że wszyscy pracownicy również opuścili budynek. Nie próbuj zatrzymać się po drodze po osobiste przedmioty lub dokumenty. Twoje życie i bezpieczeństwo są najważniejsze. Następnie, zadzwoń na numer alarmowy odpowiedni dla Twojego regionu (np. 112) i powiadom straż pożarną o sytuacji. W dalszej kolejności, w bezpiecznym miejscu, przystąp do udzielenia pomocy osobom, które ucierpiały w pożarze i mają poparzenia skóry. Jak to zrobić?
Po pierwsze, trzeba trafnie ocenić stopień poparzenia. Jeśli skóra jest zaczerwieniona, lekko obrzęknięta i boli, jest to poparzenie pierwszego stopnia. Jeśli występują pęcherze, obrzęk jest wyraźny, a skóra jest prześwitująca lub czarna, jest to poparzenie drugiego stopnia. W przypadku wystąpienia zniszczenia skóry aż do warstw podskórnych lub tkanek, jest to poparzenie trzeciego stopnia.
Jeśli doszło do oparzenia, trzeba opatrzeć ranę. Tutaj postępowanie różni się w zależności od stopnia poparzenia:
- Poparzenie I stopnia: można użyć maści chłodzącej lub nawilżającej, a także założyć bandaż.
- Poparzenie II stopnia: nie należy przeciskać pęcherzy ani go przekłuwać, należy założyć suchy bandaż.
- Poparzenie III stopnia: nie należy próbować go opatrywać samodzielnie, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Wszystkie te czynności przychodzą nam automatycznie na myśl, gdy mamy to przećwiczone. Dobre szkolenia bhp dla pracowników Warszawa są podstawą w dobrze zarządzanych miejscach pracy.
Zanim wyjdziesz z biura ogarniętego pożarem…
Zanim jednak wyjdziesz i czujesz się na siłach, spróbuj zamknąć drzwi i okna biura, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia. Jeśli jesteś przeszkolony w obsłudze gaśnicy i masz pewność, że będziesz w stanie go bezpiecznie użyć, spróbuj ugasić ogień.
Jeśli jesteś uwięziony w pomieszczeniu z dymem, staraj się zakryć usta i nos wilgotną szmatką i unikać wdychania dymu. Pamiętaj, aby pozostać spokojnym i działać zgodnie z zaplanowaną przez firmę strategią ewakuacji. Sprawdź, czy są dostępne ewakuacyjne trasy. Jeśli drzwi są zablokowane lub przeszkadzają w ewakuacji, pozostań w pokoju i uszczelnij szczeliny drzwiowe za pomocą ręczników czy ubrań. Nie używaj windy w przypadku pożaru – zawsze korzystaj z drabiny pożarowej lub ewakuacyjnej klatki schodowej.