Czy dieta bezglutenowa faktycznie jest dla nas odpowiednia – jak to sprawdzić?

Czy dieta bezglutenowa faktycznie jest dla nas odpowiednia – jak to sprawdzić?

Dieta bezglutenowa – to jedna z tych wielu diet, które dziś stały się modne i chętnie po nie sięgamy. Stworzona głównie z myślą o osobach uczulonych na gluten lub zmagających się z celiakią. Czy jednak dla każdego jest właściwa? Odpowiedź może dać test nietolerancji pokarmowej.

Test nietolerancji pokarmowej – czy warto go wykonać?

Gdy jesteśmy zdrowi, a codzienna dieta racjonalna, dostosowana do naszego zapotrzebowania energetycznego, podejmowanej aktywności fizycznej oraz trybu życia, rzadko kiedy zmagamy się z problemami po stronie układu pokarmowego. Zdarza się jednak, że po zjedzeniu niektórych produktów lub dań odczuwamy mdłości, ból w różnych częściach brzucha, pojawiają się wzdęcia lub zgaga. Może to być oznaka, że zmagamy się z uczuleniem lub mamy alergię na dany pokarm.

W pierwszej kolejności, gdy uda się zauważyć, po którym produkcie lub daniu nie czujemy się zbyt dobrze, należy je wykluczyć z codziennego jadłospisu. Po około dwóch tygodniach powinniśmy zauważyć poprawę. Jeśli i to nie daje efektów albo chcemy od razu wiedzieć, gdzie tkwi problem, do wyboru mamy test nietolerancji pokarmowej. Dzięki niemu zyskamy odpowiedź, które substancje alergenne są dla nas niewskazane.

Test nietolerancji pokarmowej można wykonać w laboratorium, aby uzyskać szczegółowe wyniki. Gdy dolegliwości nie są jednak aż tak uciążliwe, można spróbować domowych sposobów, czyli kupując szybki test nietolerancji pokarmowej, możliwy do wykonania na własną rękę.

Dieta bezglutenowa – za i przeciw

Osoby uczulone na gluten lub cierpiące na celiakię, bezwzględnie powinny przejść na dietę bezglutenową. Dla nich bowiem kontakt z uczulającym białkiem, może się zakończyć nie tylko nieprzyjemnymi dolegliwościami. Osłabia się kondycja całego organizmu, są problemy z wchłanianiem substancji odżywczych, a i może dojść do wystąpienia zagrażających życiu reakcji alergicznych. Co jednak z osobami ogólnie rzecz biorąc zdrowymi, które chcą zafundować sobie taką dietę?

Każda dieta przynosi oczekiwane efekty, o ile trzymamy się jej zaleceń, ale i jesteśmy w stanie zrekompensować nieobecność pewnych produktów, ich całkowite wyłączenie, poprzez zastosowanie zamienników. To ważne, ponieważ różne produkty dostarczają innych witamin, minerałów oraz składników, które są niezbędne całemu organizmowi. Przejście na dietę bezglutenową bez wyraźnego powodu, a do tego nieumiejętność dopasowania jadłospisu, mogą niestety przynieść pogorszenie stanu zdrowia, zamiast jego poprawy.

Jeśli test nietolerancji pokarmowej będzie wskazaniem, że nie powinniśmy spożywać glutenu, dieta bezglutenowa może nam pomóc, ale dla pewności warto poradzić się lekarza lub dietetyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *