Grzyby halucynogenne znane są ludzkości od zarania dziejów. Wykorzystywane były w obrzędach i przy rytuałach na całym świecie, zmieniając postrzeganie rzeczywistości przez osoby zażywające je. W końcu zyskały miano niebezpiecznego dla zdrowia narkotyku. Czy jest tak naprawdę? Zintensyfikowane badania naukowców wskazują na coś zupełnie innego…
- Grzyby halucynogenne – czym jest psylocybina?
- Wpływ grzybów halucynogennych na mózg.
- Czy grzyby psylocybinowe wspomagają leczenie?
Grzyby halucynogenne wywołują liczne kontrowersje w opinii publicznej. Część osób domaga się absolutnego ich zakazania i uznania jako tożsame z uzależniającymi narkotykami, z kolei inni doceniają ich relaksacyjne działanie. Tymczasem najnowsze badania naukowe dowodzą, że prawda jest daleko bardziej interesująca i obiecująca, także w kontekście wykorzystania ich w psychiatrii. Czym w przyszłości mogą się stać popularne grzybki halucynki?
Grzyby halucynogenne – czym jest psylocybina?
W grzybach halucynogennych znajdują się psychoaktywne substancje chemiczne nazywane psylocybiną (nie powodują uzależnienia fizycznego). To właśnie ona odpowiada za działanie grzybków, poszerzając percepcję człowieka.
Dlaczego jednak wzbudza tak duże zainteresowanie naukowców? Otóż udowodnili oni, że po zażyciu grzybów psylocybinowych w mózgu tworzą się nowe ścieżki neuronowe, również takie, które łączą ze sobą obszary niekomunikujące się w „normalnych” warunkach.
Wpływ grzybów halucynogennych na mózg
W praktyce oznacza to, że grzybki halucynki, a w zasadzie psylocybina, poprawia koncentrację i ułatwia przyswajanie nowej wiedzy (na wzór dzieci, które uczą się najszybciej). Ponadto magiczne grzybki wywołują synestezję – łączy ona ze sobą teoretycznie niezależne zmysły (co ciekawe, niektórzy rodzą się z synestezją, mogąc np. widzieć dźwięki w postaci kolorów).
Wyniki badań są na tyle obiecujące, że przyciągnęły uwagę psychiatrów, upatrujących w psylocybinie sposobu na rozwiązanie wielu gnębiących społeczeństwo problemów.
Czy grzyby psylocybinowe wspomagają leczenie?
Po pierwsze, działanie grzybów halucynogennych wspiera pacjentów zmagających się z napadami stanów lękowych (obecnych też w przypadku przewlekłych chorób). Po drugie – psylocybina pomaga w walce z uzależnieniami. Stosowana pospołu z profesjonalną terapią, poszerza świadomość i spojrzenie na obecną sytuację, pozwalając pacjentowi znaleźć nowe rozwiązania, których dotychczas nie brał pod uwagę.
Wszytko wskazuje na to, że grzybki halucynogenne ukrywają i dadzą nam jeszcze wiele dobrego…