Czy należy stosować nasady kominowe? Porady Budowlane

Czy należy stosować nasady kominowe? Porady Budowlane

Nasady kominowe to instalacje, które montowane są na szczycie komina i służą do poprawienia w nim ciągu. Ten niewielki regulator potrafi zniwelować nawet większe błędy konstrukcyjne komina, które swoją nieodpowiednią długością lub przekrojem potrafią nieźle zakłócić prawidłową pracę całej instalacji wentylacyjnej. 

Kiedy i gdzie montujemy nasady kominowe

Montaż wspomnianych instalacji nasad kominowych jest regulowany przede wszystkim rozporządzeniem z dnia 12 kwietnia 2002 roku, który wprowadził ówczesny minister infrastruktury. Według tego przepisu zobowiązani są do tego mieszkańcy II i III strefy obciążenia wiatrem, która obejmuje północną część województwa pomorskiego i zachodnio-pomorskiego oraz południową część województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

Montaż na kominach dymowych i przewodach spalinowych jest również obowiązkowa w przypadkach, kiedy:

 • nasz dom otaczają inne wyższe budynki, drzewa bądź góry
 • przekrój naszego komina jest zbyt wąski lub zbyt krótki
 • nasz dom położony jest na obszarze, przez który przechodzą zazwyczaj silne wiatry
 • kalenica dachu jest osadzona na wyższym poziomie niż wylot komina

Nasady kominowe – kiedy możemy i powinniśmy sobie odpuścić montaż

Nasady kominowe doskonale ratują sytuację, kiedy chcemy wspomóc ciąg, który z jakichś powodów jest niedostatecznie silny. Jednocześnie są sytuacje, kiedy montaż może okazać się niepotrzebnym wydatkiem i zajęciem.

Z montażu nasady kominowej rezygnujemy jeżeli:

 • nasz dom znajduje się na terenie I strefy obciążenia wiatrem
 • komin nie ma problemów z ciągiem
 • ciąg dymu jest wspomagany wentylatorem

Rodzaje nasad kominowych i ich znaczenie dla nas

W zależności od rodzaju zastosowanego paleniska, powinniśmy zamontować odpowiedni rodzaj nasady kominowej, które dzielimy na:

 • Stałe, które działają na zasadzie energii kinetycznej wiatru, bez zmiany swojego położenia względem niego. Jest to nasada stosowana w przypadku wentylacji i przewodów spalania gazowego.
 • Obrotowe z głowicą, które poruszają się wraz z wiatrem. W tym przypadku wiatr wytwarza podciśnienie, które reguluje poprawność ciągu w przewodach wentylacyjnych.
 • Samonastawne nasady kominowe umieszczone na obrotowej części, która dopasowuje się do kierunku wiatru i osłania tym samym wylot. Jest to instalacja z przeznaczeniem zarówno dla przewodów spalinowych, jak i dymowych.
 • Hybrydy – połączenie nasady mechanicznej z silnikiem. Jest to  idealne rozwiązanie w przypadku wystąpienia bezwietrznych dni, kiedy to działanie nasady będzie wspierane prądem.

Zatem, czy należy stosować nasady kominowe?

W przypadku zamieszkiwania terenów pomorza i południowej granicy Polski jesteśmy do tego wręcz obligatoryjnie zmuszeni, natomiast jeżeli chodzi o pozostałe rejony kraju, jest to pozostawione do naszego wyboru. Warto jednak o tym pomyśleć, szczególnie w przypadku starszych bądź źle zaprojektowanych konstrukcji kominów, których budowa przysparza nam problemów z ciągiem. Jest to szybkie rozwiązanie uciążliwych problemów z wentylacją, bez poniesienia wielkich kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *