Czy warto kupować książki w antykwariacie? I dlaczego?

Czy warto kupować książki w antykwariacie? I dlaczego?

Książki sprzedawać można w trzech miejscach – księgarniach (zarówno stacjonarnych jak i internetowych), bezpośrednio jeden czytelnik drugiemu oraz w antykwariatach. Oferta i forma tego ostatniego nieco różni się od pozostałych.

Czy warto zatem kupować książki w antykwariacie?

Odpowiedź zależy od tego czego oczekujemy od takiego sklepu. Na pewno księgarnia internetowa Amicus ma coś co powinno zaciekawić każdego, a niektórych skłonić do zakupu książek.

Po pierwsze typowe antykwariaty mają w swojej ofercie książki bardzo stare, sprzed nawet 100 lat. Najczęściej są to wydania kolekcjonerskie, kosztujące duże pieniądze, ale posiadanie ich jest gratką dla prawdziwych zbieraczy staroci. Później taka książka, im jest starsza, zaczyna podwyższać swoją wartość. Ponadto w antykwariatach można znaleźć białe kruki, czyli książki trudno dostępne, niewydawane i z brakiem perspektyw na ich wznowienie. Niestety są one w cenach wyższych niż okładkowe. Jednakże, wraz z upływem czasu obydwa rodzaje tych książek zyskują na wartości. Kupienie więc ich w antykwariacie oznacza nie tylko stanie się posiadaczem rzadkich egzemplarzy, ale też w pewnym sensie inwestycją na przyszłość.

Ponadto część antykwariatów ma w swych zbiorach książki w miarę nowe, wydane na przełomie ostatnich kilku lat. Jako, że mają status używane, są tym samym tańsze niż w pozostałych księgarniach. Tym samym widać na nich, że miały już jakieś życie. Decydując się na ich zakup nie tylko zyskuje się w miarę nową książkę, ale daje się jej też drugie, lub kolejne z rzędu życie.

Często wydawnictwa, na prośbę czytelników lub perspektywę na zwiększenie zysków wydają te same książki, ale w nowych wersjach okładkowych lub w innym formacie. Jednakże wciąż jest to ta sama treść i nic więcej poza wyglądem się w nich nie zmienia. Jeżeli komuś nie zależy na pięknym wyglądzie, ale tym co jest w środku, śmiało może zajrzeć do antykwariatu. W nich na pewno znajdzie się te książki tylko, w poprzednich wersjach, czasem nawet lepszych niż te wznowione.

Poza tym w antykwariacie panuje wspaniały klimat. Kupowane tam książki mają za sobą już jakąś historię, a to, że zostały sprzedane wcale nie musi oznaczać, że są złe. Może ktoś nie miał miejsca, potrzebował pieniędzy lub coś innego dlaczego je sprzedał. Kupując w antykwariacie na pewno można poczuć się lepiej, jak w innej przestrzeni gdzie otaczają cię tylko twoi najbliżsi przyjaciele – książki, a klienci nie przepychają się i co chwila nie wchodzą na innych.

Książki w antykwariacie warto kupować, a przynajmniej dać temu szanse. Kto wie, może trafi się na jakiś niecodzienny egzemplarz albo zaoszczędzi pieniądze i nerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *