Uzyskanie odpowiedniego wyniku pomiaru jest kluczowe w wielu branżach. To od danych zależą podejmowane decyzje, które rzutują na działanie całej firmy. Z tego powodu pojawienie się błędów czy niedokładności może być problematyczne. Okazuje się jednak, że niejednokrotnie doskonały wynik pomiaru nie jest możliwy do uzyskania – stąd właśnie pojęcie niepewności pomiaru. Na czym dokładnie ona polega i w jaki sposób nauczyć korzystać z niej pracowników? Sprawdźmy.
- O czym warto pamiętać, wykonując pomiary?
- Czym jest niepewność pomiaru?
- Dlaczego warto zapewnić szkolenia swoim pracownikom?
Jakie ważne kwestie, takie jak niepewność pomiaru warto pamiętać, zajmując się wykonywanie pomiarów i obliczeń? W jaki sposób sprawić, aby pracownicy nie popełniali błędów podczas ich wykonywania? Zastanówmy się.
O czym warto pamiętać, wykonując pomiary?
Wykonywanie pomiarów to ważny element wielu firm i ośrodków badawczych. Niestety niejednokrotnie zdarza się, że wyniki pomiarów wcale nie są doskonałe, lecz okazują się niedokładne. Dzieje się tak, ponieważ w przyrodzie trudno jest o równe i niezmienne wartości. Z tego powodu otrzymanie wyników, które są w stu procentach poprawne jest niemalże niemożliwe. Czy oznacza to jednak, że w każdy pomiar wkrada się błąd? Nie. Bardziej rozsądnym staje się jednak podanie przedziału, w jakim znajduje się wynik, od podawania konkretnych cyfr. W celu uporządkowania tego działania wprowadzono pojęcie niepewności pomiaru.
Czym jest niepewność pomiaru?
Niepewność pomiaru to pojęcie, które mocno związane jest z wykonywaniem pomiarów. Wynika ona na przykład z takich kwestii jak zła lub niedoskonała metoda pomiarów, wadliwość przyrządów pomiarowych, błędne odczytywanie danych, źle zdefiniowana wartość wielkości mierzonej, niepełna lub niedoskonała definicja wielkości mierzonej, brak dokładnej znajomości wpływu otoczenia i inne.
Składniki, z jakich składa się niepewność pomiaru dzieli się na dwa rodzaje:
- niepewność typu A – czyli obliczona przy pomocy metod statystycznych na podstawie wielu pojedynczych obserwacji,
- niepewność typu B – czyli obliczona w inny sposób.
Istotne mogą być także takie pojęcia jak niepewność złożona, czyli połączona niepewność typu A i B oraz niepewność rozszerzona, która określa przedział wartości wokół pomiaru o określonych cechach.
Wykorzystanie niepewności pomiarowej jest niezbędne i konieczne, ponieważ pozwala na uzyskanie bardziej optymalnych i pewnych wyników.
Dlaczego warto zapewnić szkolenia swoim pracownikom?
Problemy z niepewnością pomiaru to tylko niewielki odsetek niedogodności, jakie na swojej drodze spotkać może grupa zajmująca się wykonywaniem pomiarów. Na szczęście istnieją sposoby, aby sobie z tym poradzić. Dzięki doświadczeniu i poszerzaniu wiedzy pracownicy zyskują nowe umiejętności, które pozwalają im pokonywać trudności i uzyskiwać lepsze, dokładniejsze wyniki. Szkolenia zapewniane na przykład przez BNT SIGMA dają doskonałą okazję na zwiększenie kompetencji. Firma ta wykonuje szkolenia z zakresu normy ISO 17025, czyli zajmuje się między innymi niepewnością pomiarową.
Wykorzystanie szkoleń z zakresu niepewności pomiarowej może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie dają można nie tylko lepiej przeszkolić swoich pracowników, ale zadbać także o doskonałe rezultaty swoich wyników pomiarów. Zdecydowanie warto zadbać o kwalifikację i wiedzę podwładnych – w ostateczności to przecież właśnie te cechy wpływają na prężne funkcjonowanie firmy oraz osiągane przez nią efekty.