Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji w biurze. Poradnik

Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji w biurze. Poradnik

Chociaż przedsiębiorca nie jest zobowiązany przepisami prawa do wywiązywania się w określonym terminie z obowiązku czyszczenia i konserwacji klimatyzacji, chyba, że jest to instalacja z czynnikiem chłodzącym, troska o swoich pracowników sprawi, że takie czyszczenie będzie się odbywało regularnie. Najlepiej zlecać takie prace tak często, jak zaleca producent urządzenia.

Dlaczego należy czyścić i konserwować klimatyzację?

Zarówno w często używanej klimatyzacji, jak i w tej, która nie pracuje cały czas mnożą się groźne dla zdrowia drobnoustroje. Dzieje się tak ze względu na wilgotne środowisko urządzenia. Narażenie na takie patogeny może prowadzić do problemów z gardłem, bólów głowy, alergii, a nawet zapalenia płuc. Choroby pracowników to zdecydowanie mniej wydajnie pracująca firma, ale nie tylko o to chodzi. Każdy dobry pracodawca po prostu będzie chciał dbać o jak najlepsze samopoczucie osób, które zatrudnia i komfortowe środowisko pracy.

Jak powinna być czyszczona klimatyzacja?

Brudne filtry powinny być czyszczone co najmniej raz w miesiącu. Ręczne mycie w wodzie pozbawia ich wszelkiego osadu z nagromadzonych cząstek mechanicznych. Filtry, które mają specjalne zadania, na przykład zatrzymywania wirusów, alergenów i pochłaniania przykrych zapachów są zazwyczaj jednorazowe. Trzeba je wymienić raz na pół roku, a jeżeli to konieczne to także częściej.

Specjalistycznej firmie, która fachowo zajmie się odgrzybieniem i oczyszczeniem całej klimatyzacji, to zadanie należy zlecić przed latem, czyli okresem intensywnej eksploatacji klimatyzatora. Jeżeli się tego nie zrobi, pracując jednie może zaszkodzić pracownikom biura. Drugie czyszczenie i odgrzybianie zazwyczaj konieczne jest po zakończeniu okresu letniego, wtedy kiedy klimatyzator jest również prawdziwą bombą biologiczną.

Co powinno zostać poddane czyszczeniu oprócz filtrów?

Profesjonaliści biorą także pod uwagę inne zanieczyszczone elementy, takie jak taca skroplin czy parownik. Miejsce, w którym zbierają się skropliny, czyli nic innego jak brudna woda, należy potraktować gorącą wodą z detergentem, a następnie środkiem bakteriobójczym. Dobrze również sprawdzić sprawność całej instalacji, a więc działanie sterowników, połączeń poszczególnych układów i izolacji.

Z pewnością nie warto żałować czasu, a nie pieniędzy, o ile pracodawca wynajmuje profesjonalną firmą do odgrzybienia i czyszczenia instalacji. Poprawne działanie klimatyzacji, które powoduje, że biurze krąży czyste powietrze, to zadowolenie i zdrowie pracowników. W Małopolsce profesjonalną firmą, która zajmuje się odgrzybianiem i czyszczeniem klimatyzacji w dobrej (niskiej) cenie jest firma AKWIN. Pełną ofertę firmy znajdziesz pod linkiem: czyszczenie klimatyzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *