Do czego służą relikwiarze?

W skrócie, relikwiarze są pojemnikami na relikty. Relikwiami mogą być m.in. szczątki fizyczne świętych takie jak np. kości, przedmioty przez nich używane, kawałki odzieży.

Relikwiarze – do czego służą?

Relikwiarze szybko stały się bardzo ważnym elementem praktyk chrześcijańskich. Szacuje się, że zaczęto z nich korzystać już w IV wieku. Na początku stosowane w kościele wschodnim, w którym praktyka dzielenia ciał zmarłych świętych i ich przenoszenia miała miejsce znacznie wcześniej niż na zachodzie. Spowodowane było to prawdopodobnie tym, że w Konstantynopolu brakowało pogrzebanych świętych.

Relikwie dla wiary chrześcijańskiej są ważniejsze niż jakiekolwiek złoto czy dobra doczesne. Z tego powodu uznano, że właściwym będzie przetrzymywanie ich w pojemnikach podkreślających ich wartość, zdobionych kruszcami szlachetnymi i klejnotami. Taki też jest aktualny styl w produkcji relikwiarzy.

Ze względu na to, że relikwie bardzo często przenoszone są pomiędzy kościołami oraz wystawia się je publicznie i wykorzystuje w trakcie chrześcijańskich świąt, relikwiarze zostały tak zaprojektowane by można je było łatwo przenosić z miejsca na miejsce.

Produkcja i użytkowanie relikwiarzy trwa po dziś dzień. Przedmiot ten mocno ewoluował na przestrzeni lat, z prostego prostokątnego pudełka w, na znak szacunku do relikwii, rozbudowane, przygotowane z dbałością o wszelkie szczegóły, atrakcyjne, drogie pojemniki o wielu kształtach.

Kult relikwii trwa po dziś dzień, a wierni oddają im cześć kłaniając się relikwiarzom i czasami całując je.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *