Domowe sposoby na oparzenia – czy są skuteczne?

Domowe sposoby na oparzenia – czy są skuteczne?

Pierwsza pomoc jest w przypadku oparzeń szczególnie istotna. Szybkie załagodzenie objawów może nie tylko w znacznym stopniu przyczynić się do szybszej regeneracji skóry, ale także oszczędzić nam nieprzyjemnego pieczenia czy bólu. Które z domowych sposobów na oparzenia faktycznie mogą nam pomóc?

Drobne oparzenia, które mogą przydarzyć się każdemu z nas, na przykład przy wykonywaniu codziennych czynności w kuchni czy dłuższej ekspozycji na słońce, wymagają od nas zdecydowanej reakcji. Im szybciej zapobiegniemy narastaniu związanych z oparzeniem dolegliwości, tym większą możemy mieć pewność, że proces regeneracji przebiegnie bez problemu. Istnieje kilka sprawdzonych domowych metod, dzięki którym z pewnością szybko odczujemy ulgę.

Domowe metody na oparzenia

Udzielając pierwszej pomocy, należy przede wszystkim zadbać o to, by schłodzić oparzone miejsce, trzymając je pod strumieniem chłodnej wody przez kilka minut. Kolejnym etapem może być zastosowanie domowych metod. Jednym z najłatwiej dostępnych i najczęściej stosowanych sposobów na oparzenia jest okład z mleka. Wystarczy zamoczyć w nim gazę i przykładać do zaczerwienionego fragmentu skóry, by po upływie ok. 15 minut odczuć znaczną ulgę. Właściwości łagodzące posiadają także schłodzony napar z żywokostu, miąższ i sok aloesowy czy dziurawiec pospolity lub nagietek lekarski w postaci oleju. Co zrobić, jeżeli nie posiadamy ich w swojej spiżarni? Doskonale zadziała także obecny w każdej lodówce świeży ogórek – wystarczy zmielić obrane warzywo i obłożyć masą fragment skóry objęty oparzeniem. W celu przyspieszenia procesu gojenia ran zaleca się dodatkowo spożywanie owoców i warzyw oraz wszelkich produktów bogatych w witaminę C. Dodatkowo warto posiadać w swojej apteczce środki łagodzące objawy oparzeń, takie jak maść Betadine, żel Entil czy pianka Panthenol – nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebować doraźnej pomocy.

Należy pamiętać, że podczas gdy oparzenia I stopnia (oraz część oparzeń II stopnia) nie wymagają interwencji lekarza, o tyle z poważniejszymi uszkodzeniami skóry bezwzględnie musimy udać się do specjalisty. W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecana jest konsultacja lekarska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *