Druk na PCV – na czym polega? Poradnik drukarza

Druk na PCV - na czym polega? Poradnik drukarza

Płyta PCV jest popularnym materiałem, jaki wykorzystywane jest w reklamie. Odznacza się ekonomicznością i daje możliwość stworzenia wytrzymałych szyldów, plansz, tablic, czy też sztywnych plakatów. Na czym polega druk na PCV? Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Czym się cechuje?

Wymiary i grubości płyt

Płyty PCV o różnorodnych wymiarach i grubościach są stosowane w druku tablic, plansz, czy innych materiałów. Najcieńsza płyta wynosi w tym przypadku 1 mm, a najgrubsza 10 mm. Wybrać można płytę PCV o grubościach 1, 2, 3, 4, 4, 6, 8 oraz 10 mm, w zależności od oczekiwań. Co ciekawe, jeśli chodzi o wymiary takiej płyty, najczęściej wynoszą one:

  • 122 x 305 cm,
  • 122 x 244 cm,
  • 156 x 305 cm,
  • 205 x 305 cm.

Zastosowanie druku PCV

Materiał ten stosować można we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Płyty umieszczane na zewnątrz powinny odznaczać się grubością większą niż 3 mm, natomiast wewnątrz stosuje się płyty o grubości od 1 do 3 mm. Druk na PCV oraz druk naklejek wykonywany przez krakowską firmę reklamową PSP Studio znajduje szereg zastosowań, które dotyczą reklamy, budownictwa, restauracji, edukacji, tablic informacyjnych, przemysłu fotograficznego, mechaniki, przemysłu elektronicznego, map, czy też kasetonów.

Na czym polega druk na PCV i jego obróbka?

Płyta ze spienionego PCV jest wykonana z polichlorku winylu i monomeru. W tym przypadku korzysta się z techniki swobodnego spieniania i wytłaczania. Uzyskany materiał jest odporny na działanie substancji chemicznych oraz odznacza się twardą, gładką powierzchnią. Okazuje się, że PCV jest łatwy w obróbce i termoplastyczny, co jest sporym plusem.

Znaną metodą obróbki PCV jest frezowanie, za pomocą którego otrzymamy nawet najbardziej skomplikowane kształty. Możemy także kleić takie płyty, korzystać ze specjalnych klejów. Druk na PCV uzyskamy jedynie wtedy, gdy skorzystamy z odpowiedniego materiału, jakimi są płyty PCV.

Zalety płyt PCV

Płyta PCV ma szereg zalet, które są związane z niewielkim ciężarem i właściwościami niepalnymi. Ponadto, druk na PCV odnosi się do łatwej obróbki i odporności na ścieranie. Płyta tego typu jest także odporna na uszkodzenia mechaniczne, czy też na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Dzięki temu uzyskać możemy bardzo dobre odwzorowanie kolorów, natomiast wydruk prezentuje się estetycznie i przyciąga wzrok. Bez problemu przetransportujemy tego typu płyty, jak i je zamontujemy.

Druk na PCV wykorzystywany jest w wielu miejscach – od reklamy i tablic informacyjnych, po przemysł fotograficzny, czy też mechanikę. Posiada specyficzne właściwości, dzięki którym płyty są łatwe w obróbce, lekkie i wytrzymałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *