Edukacja domowa dofinansowanie

Edukacja domowa dofinansowanie

Przed rodzicami, których dzieci za jakiś czas osiągną wiek szkolny, może stać prawdziwy dylemat. Wybór odpowiedniej szkoły dla swoich pociech może mieć kolosalne znaczenia dla ich dalszej ścieżki edukacji. Nie chodzi tutaj tylko o środowisko, w jakim dziecko będzie się wychowywało. Przede wszystkim chodzi też o kadrę oraz o możliwości szkoły, gdyż te dwa czynniki kształtują w dziecku pozytywne postawy, których efektem może być chociażby chęć do samodzielnego zdobywania wiedzy.

Część rodziców może nie mieć zaufania do żadnej szkoły, albo nawet do całego systemu. Polskie prawo wychodzi naprzeciw takim rodzicom i umożliwia im samodzielne edukowanie dziecka w domu. Oczywiście należy spełniać pewne normy programowe, lecz istnieje duża dowolność w sposobie przeprowadzania tejże edukacji. Jest to rozwiązanie czasami stosowane na zachodzie i przynosi całkiem pozytywne wyniki. Oczywiście sporo zależy od rodzica i musi być on pewien, że będzie w stanie samodzielnie nauczyć dziecko określonego materiału. Ten, kto nie jest pewien swoich możliwości, nie powinien zabierać się za taką edukację.

Dofinansowanie dla szkoły

Dziecko uczące się w ramach edukacji domowej nie jest pozostawione jedynie w wynikach rodzica. Musi ono być zarejestrowane w określonej szkole. Praktyka pokazuje, że zdecydowana większość uczniów zarejestrowana jest w szkołach niepublicznych. Na każdego ucznia szkoła dostaje dofinansowanie ze Skarbu Państwa. Oczywiście wszystko odbywa się za pomocą jednostek samorządu terytorialnego, co zgodne jest z konstytucyjną zasadą subsydiarności. Szkoła otrzymuje określoną kwotę na każdego ucznia, jednak w przypadku dzieci uczących się w systemie edukacji domowej dofinansowanie jest mniejsze. Spowodowane jest to oczywiście kosztami. Podczas gdy dziecko odbywające naukę w szkole generuje standardowe koszty dla szkoły, to dziecko uczące się w domu podlega w zasadzie jedynie rocznej klasyfikacji. Na pierwszy rzut oka można zobaczyć, że rozwiązanie takie jest całkowicie naturalne.

Konsekwencje modelu finansowanie

Rodzicom, którzy znają taki stan prawny, może wydawać się, że taki stan prawny spowoduje iż zgody na edukowanie dziecka w domu będą rzadkie, skoro szkoła dostaje mniej pieniędzy. Na szczęście praktyka pokazuje jasno, że dyrektorzy szkół w każdym przypadku kierują się jednolitymi zasadami i to dobro dziecka jest na pierwszym miejscu. Nie ma więc co się bać, że przedstawione wyżej zasady finansowania w jakikolwiek sposób będą negatywnie wpływały na decyzje dyrektorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *