Edukacja domowa – wady i zalety

Edukacja domowa - wady i zalety

Edukacja to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Istotne jest aby zapewnić jej odpowiedni poziom. Z tego powodu niektórzy rodzice decydują się na edukację domową. Jakie są wady i zalety tego sposobu nauczania?

Zalety edukacji domowej

  • Potrzeby dziecka na pierwszym miejscu

Dzieci uczą się w różnym tempie. Jedne potrzebują więcej uwagi, drugie mniej. Malec uczący się w domu ma do dyspozycji nauczyciela tylko dla siebie. Może poprosić o powtórzenie lub wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii. Przyswaja wiedzę w takim tempie, w jakim potrzebuje.

  • Możliwość rozwijania zainteresowań

Materiał nauczania możemy dostosować do zainteresowań dziecka. Nauka może być przekazywana w sposób ciekawy np. lekcję geografii możemy przeprowadzić zabierając malca na wycieczkę.

  • Dużo czasu na szczęśliwe dzieciństwo

Malec nie musi przesiedzieć przy szkolnej ławce bite czterdzieści pięć minut. Bloki nauki możemy dostosować do jego zdolności koncentrowania uwagi. Nie trzeba też siedzieć w szkole do piętnastej . Lekcje możemy skończyć o dowolnej porze, a dziecko będzie miało czas na zabawę.

  • Przekazanie odpowiednich wartości

Nasze wartości związane z religią czy edukacją seksualną mogą się różnić od tych prezentowanych w szkołach. Mamy pełną kontrolę nad tym jak wychowamy nasze dziecko.

Wady edukacji domowej

  • Niezrozumienie ze strony społeczeństwa

W Polsce temat edukacji domowej jest wciąż mało popularny. Większość naszej rodziny czy znajomych zapewne jest przywiązana do tradycyjnych metod nauczania. Szczególnie osoby starsze mogą mieć problem z zaakceptowaniem takiego rozwiązania. Decydując się na nie możemy czuć się niezrozumiani i spotkać się z krytyką ze strony otoczenia.

  • Brak czasu dla siebie

Kiedy dziecko uczy się w domu spędzamy z nim dużo czasu. Trudno pogodzić wszystkie domowe obowiązki z potrzebami dziecka, nie mówiąc już o znalezieniu chwili dla siebie. Wymaga to dobrej organizacji i stworzenia harmonogramu.

  • Dziecko ma mniejszy kontakt z rówieśnikami

Jeśli nasze pociechy chodzą do szkoły mają wiele sposobności na kontakt z rówieśnikami. Na lekcjach wychowania fizycznego mogą pograć w gry zespołowe. W czasie przerw uczą się nawiązywania nowych znajomości. Podczas nauki w domu ten kontakt jest znacznie utrudniony.

  • Duża odpowiedzialność i mniejsze zarobki

Postępy w nauce co jakiś czas nadzorowane są ze strony szkoły. Na rodzicu spoczywa, więc duża odpowiedzialność. Jednocześnie nie otrzymujemy od państwa żadnego dofinansowania do takiej nauki. Niekiedy poświęcenie się dziecku wymaga zrezygnowania z pracy, przynajmniej przez jednego z rodziców.

Decyzja nie jest prosta i wymaga przemyślenia. Rodzice najlepiej wiedzą co jest dobre dla ich dziecka, pomysł edukacji domowej ma zatem sens. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Pomoże to zdecydować czy dla naszego dziecka taka forma edukacji będzie odpowiednia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *