Etapy zakładania ogrodu od podstaw

Etapy zakładania ogrodu od podstaw

Własny ogród to coś, o czym marzy większość osób decydujących się na zakup czy budowę domu. Niestety, najczęściej w praktyce okazuje się, że wokół domu znajduje się kawał zachwaszczonego nieużytku, w którym nierzadko tkwią jeszcze pozostałości po budowie i nawet największa pasja ogrodnicza nie wystarczy, aby zamienić to miejsce w wymarzony ogród. Jednak przy odrobinie wysiłku teren wokół domu zacznie powoli stawać się ogrodem.

Po pierwsze – wielkie sprzątanie

Prace zaczyna się od sprzątania – przy usuwaniu śmieci budowlanych konieczna może okazać się pomoc firmy, wyspecjalizowanej w utylizacji tego typu odpadów. Chwasty można usunąć domowymi sposobami – najlepiej przekopać ziemię za pomocą glebogryzarki i usunąć intruzów mechanicznie, razem z korzeniami. Ważne jest, aby rozprawę z chwastami przeprowadzić, zanim zdołają one zakwitnąć i wydać nasiona. Używanie środków chemicznych w przydomowym ogrodzie to nie najlepszy pomysł – z uwagi na wysoką toksyczność powinny być stosowane w ostateczności.

Po drugie – prace ziemne

Po wstępnym sprzątnięciu terenu trzeba przeprowadzić jego niwelację, wyrównać nierówności, zrobić odwodnienie oraz utwardzić wybrane miejsca. Jeśli chodzi o te prace, część z nich można wykonać własnymi siłami, choć czasem konieczne może okazać się skorzystanie z usług firmy, specjalizującej się w robotach ziemnych.

Po trzecie – instalacje

Elektryczny sprzęt ogrodowy czy automatyczny system nawadniania z pewnością ułatwią pracę w ogrodzie, dlatego warto przygotować instalacje wodne i elektryczne, które umożliwią nam korzystanie z tego typu urządzeń. Równocześnie można na działce zainstalować elementy małej architektury ogrodowej – wygodniej zrobić to, zanim w ogrodzie pojawią się rośliny.

Po czwarte – zakładamy ogród

Ogród powinien być dostosowany do możliwości, zainteresowań i stylu życia właścicieli – trawnik i kilka wieloletnich krzewów ozdobnych nie będą tak absorbujące, jak na przykład ogródek warzywny. Opracowując własny projekt, warto dobrać rośliny pod kątem zmieniających się pór roku – nawet zimowy ogród może wyglądać czarująco. Trzeba także przyjrzeć się warunkom panującym na działce, określić jej nasłonecznienie, rodzaj gleby, wilgotność itp. Zawsze można je nieco zmodyfikować, ale najprościej jest dobrać drzewa i krzewy, które najlepiej będą się czuły w takim właśnie środowisku. Kupując sadzonki i nasiona, warto sięgać po te dobrej jakości – wydatek taki najczęściej się opłaca, a ogród będzie wyglądał spektakularnie. Przed założeniem ogrodu warto wszystko solidnie przygotować, a poniesione koszty traktować jak długofalową inwestycję. Dobrze zaplanowana przestrzeń wokół domu będzie przez lata cieszyły właścicieli, stając się miejscem rekreacji i wypoczynku, a dbanie o nią będzie dużo łatwiejsze, jeśli koncepcja ogrodu będzie opierała się na przemyślanych założeniach. Przy zakładaniu ogrodu od podstaw warto skorzystać z usług firmy ogrodniczej, która dzięki wiedzy i doświadczeniu pomoże tak zaprojektować ogród aby jego późniejsze utrzymanie nie sprawiało wiele problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *