Geodezyjny podział działki – procedura

Geodezyjny podział działki – procedura

Jakie trzeba wykonać kroki, aby podzielić działkę? Czy można tego dokonać szybko, czy może są to procedury złożone? Działki, które posiadają bardzo duży obszar są dzielone na mniejsze, aby powstawały kolejne, które będę posiadać kilku właścicieli. Wszystkie nowe, które powstaną muszą zostać odpowiednio oznaczone w ewidencji gruntów rolnych. Tutaj już musi pomóc nam doświadczony geodeta z Poznania, który dokona odpowiednich działań i załatwi nam wszystko zarówno jeśli chodzi o sprawy geodezyjnej, jak również i prawne.

Jak wygląda procedura geodezyjnego podziału działki?

Na początku sam właściciel działki musi złożyć odpowiedni wniosek o jej podzielenie. W tym celu udaję się do pobliskiego urzędu miasta lub gminy, w którym znajduje się dana działka i następnie odpowiednio go wypełnia.

Geodeta może na nasze zlecenie przygotować odpowiedni projekt, który dokonał podziału naszego terenu, a my w razie jakichkolwiek wątpliwości czy też zastrzeżeń będziemy mogli go zmienić, tak jak nam to odpowiada. Musimy także trzymać się odpowiedniego już podziału, który został dokonany przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdzie mamy przygotowane tereny pod inwestycje związane z budową drogi, związane z budową mieszkań oraz tereny gdzie są obszary rolne czy też leśne.

Udając się do urzędu w celu złożenia wniosku, gdy mamy już wstępny projekt dodatkowo będziemy potrzebować również kopię dokumentu, który będzie potwierdzał, iż to my jesteśmy właścicielami danej działki czy danego budynku. Czasami musimy potrzebować jeszcze innych dodatkowych dokumentów, takich jak: wypis z ewidencji gruntów, więc w tym temacie musimy zgłosić się do odpowiedniego wydziału geodezji, gdzie uzyskamy takie zaświadczenie.

Posiadając już wstępny wniosek projektu podziału działki możemy go złożyć w wydziale geodezji. Tam odpowiedni urzędnicy odpowiedzialni za podział działki dokonają sprawdzenie pod kątem tego, czy spełnione zostały wszystkie warunki, głównie te odnoszące się do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jakie zadanie będzie należeć do geodety?

Kiedy już będziemy mieli pozytywną opinię o wstępnym projekcie, to geodeta może przystąpić do kolejnego etapu, czyli określenia granic działki i wyznaczenia punktów granicznych. Takie punkty pokazują wszystkim właścicielom oraz sąsiadom gdzie jest granica, jeżeli wszyscy wyrażamy zgodę, aby granica była w tym miejscu. Gdy dochodzi do zgody, to przygotowana jest odpowiednia dokumentacja podziałów geodezyjnych w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *