Grawerowanie laserowe

Grawerowanie laserowe

Grawerowanie laserowe to obecnie najbardziej precyzyjny sposób grawerowania. Jest ono przy tym niezwykle dokładne i eleganckie. Dokładność grawerowania za pomocą głowic laserowych sięga nawet jednej tysięcznej milimetra. Ludzkie oko tego nie dostrzeże, a laser jest w stanie to wykonać. Technologia laserowa jest dziś bardzo zaawansowana. Do niedawna była jeszcze praktycznie niedostępna do zastosowań powszechnych. Dziś identyfikatory, breloki, tabliczki, wizytówki na drzwi czy napisy na długopisach i innych gadżetach są już łatwo wykonalne. Takich możliwości grawerskich lasery dają nam bez liku. Co bardzo ważne, laserowe grawerowanie jest niezwykle eleganckie, wykonane z doskonałą precyzją i oczywiście trwałe.

Grawerowanie laserowe nie wymaga użycia farb drukarskich ani nie obejmuje narzędzi, które stykają się z powierzchnią grawerującą i zużywają się, co daje przewagę nad alternatywnymi technikami grawerowania, w których tusze lub głowice muszą być regularnie wymieniane. Urządzenia do grawerowania laserowego składają się z dwóch głównych podzespołów: laser i kontroler. Laser jest jak ołówek – emitowana z niego wiązka umożliwia kontrolerowi śledzenie wzorów na powierzchni. Kontroler wyznacza kierunek, intensywność, prędkość ruchu i rozprzestrzenianie się wiązki laserowej skierowanej na powierzchnię.

Grawerowanie laserowe – zastosowanie

Różne wzory mogą być grawerowane poprzez programowanie kontrolera, aby laser przemierzał określoną ścieżkę dla wiązki światła w czasie. Ślad wiązki laserowej jest starannie regulowany, aby uzyskać spójną głębokość usuwania materiału. Na przykład unika się krzyżujących się ścieżek, aby każda wytrawiona powierzchnia była wystawiona na działanie lasera tylko raz. Szybkość przesuwania się belki w materiale jest również brana pod uwagę przy tworzeniu wzorów grawerowania. Zmiana intensywności i rozłożenia belki pozwala na większą elastyczność w projekcie. Na przykład, zmieniając proporcję czasu, laser jest włączany podczas każdego impulsu, moc dostarczana do powierzchni grawerującej może być odpowiednio kontrolowana dla każdego materiału. Do grawerowania nadaje się wiele materiałów, wśród których najpopularniejsze to drewno, skóra, tworzywa sztuczne, metale, szkło i kamienie.

Grawerowanie laserowe może również służyć do tworzenia dzieł sztuki. Zasadniczo obejmuje to grawerowanie na płaskich powierzchniach, odsłonięcie niższych poziomów powierzchni lub tworzenie rowków i prążków, które można wypełnić tuszami, szkliwami lub innymi materiałami. Niektóre grawerki laserowe mają obrotowe mocowania, które mogą grawerować wokół przedmiotu. Artyści mogą digitalizować rysunki, skanować lub tworzyć obrazy na komputerze i grawerować obraz praktycznie na dowolnym materiale.

Obecnie grawerowanie laserowe jest coraz bardziej popularne, gdyż coraz powszechniejsze są same głowice laserowe, które można zamontować do wielu urządzeń. Takie głowice laserowe posiadają dużą moc i są łatwe w użyciu. Są to głowice stosowane również z powodzeniem do drukowania w 3D. Więcej szczegółowych informacji o głowicach laserowych można znaleźć na stronie https://optlasers.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *