Gry komputerowe dla dzieci: jak je mądrze wybrać?

Gry komputerowe dla dzieci: jak je mądrze wybrać?

Wraz z dość szybkim rozwojem globalnego rynku gier wideo, komputerowa rozrywka zaczęła być w wielu kręgach uważana za coś złego, niepotrzebnego i negatywnie wpływającego na człowieka. Rodzice często widzą w grach komputerowych jedynie brutalność i przemoc lub po prostu uważają je za bezproduktywną zabawę. O ile część produkcji faktycznie stawia wyłącznie na rozrywkę bądź jest przeznaczona dla starszych odbiorców, o tyle istnieje wiele gier, które mogą pozytywnie wpłynąć zarówno na ogólny rozwój dziecka, jak i na poszczególne umiejętności.

Zalety gier dla dzieci

Odpowiednio dobrane, gry komputerowe dla dzieci mogą przynieść rozmaite korzyści, takie jak poprawa refleksu i sprawności manualnej, rozwój wyobraźni, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także umiejętności logicznego myślenia i kojarzenia. Gry wideo wpływają również na zdolność podejmowania decyzji i mierzenia się z ich konsekwencjami. Aby jednak gry komputerowe mogły dobrze spełniać swoje funkcje, powinny być przede wszystkim odpowiednio dobrane do wieku, poziomu wrażliwości oraz etapu rozwoju dziecka.

Jak wybrać odpowiednią grę?

W celu doboru właściwego dla dziecka tytułu, warto przede wszystkim zwracać uwagę na oznaczenia europejskiego systemu PEGI. Na każdym pudełku z grą powinna być widoczna grafika, informująca rodzica, od jakiego wieku można użytkować daną produkcję. Należy również patrzeć na różnego rodzaju piktogramy, dzięki którym można się dowiedzieć, czy w grze występują m. in. wulgarne słownictwo, treści o podłożu seksualnym, używki i narkotyki, czy też przemoc.

Najlepiej zdecydować się na produkcje, które dostarczają nie tylko rozrywki, ale posiadają również walory edukacyjne. Są to zatem różnego rodzaju gry logiczne, przygodowe, czy strategiczne, które wymagają nie tyle zręczności, co pomysłowości i umiejętności konstruktywnego myślenia oraz radzenia sobie z kolejnymi wyzwaniami.

Wybierając odpowiednią grę, należy się również zastanowić, jakie umiejętności powinno rozwijać nasze dziecko. W takiej sytuacji warto się skonsultować ze szkolnym psychologiem oraz poznać opinie innych rodziców (np. na różnego rodzaju forach internetowych).

Gry dla dzieci – niebezpieczeństwa

Chcąc rozwijać naszą pociechę przy pomocy gier wideo, należy mieć świadomość, że komputer jest urządzeniem, które potrafi bardzo uzależnić – szczególnie osoby młode, podatne na różnego rodzaju wpływy zewnętrzne. Nie można pozwolić, aby dziecko spędzało przed komputerem cały dzień – jest to zgubne zarówno dla organizmu (szczególnie dla oczu i kręgosłupa), jak i dla psychiki. Czas spędzany przy komputerze należy odpowiednio wydzielać. Jeśli maszyna jest dodatkowo podłączona do internetu, warto się zdecydować na założenie kontroli rodzicielskiej.

Gry komputerowo to nie tylko rozrywka, ale w niektórych kręgach to także sposób na życie. Pod linkiem https://esport.co.pl/ możesz zobaczyć jak zarabiać grając na komputerze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *