Białe złoto
Porcelana, nazywana inaczej białym złotem traktowana jest jako jeden z najbardziej szlachetnych materiałów, form ozdoby. Pierwsze przedmioty ceramiczne zaczęły być tworzone już w epoce kamienia łupanego – mniej więcej 27 tysięcy lat p.n.e.. Wraz z rozwojem narzędzi jakimi posługiwali się pierwsi ludzie, wynaleziona została znana nam dzisiaj porcelana, która jest tak naprawdę jednym z rodzajów ceramiki, jej wysokiej jakości odpowiednikiem.
Oficjalnie, porcelana została wynaleziona na terenie Chin (angielska nazwa, nawiązuje do miejsca powstania – “china”) w wieku VII n.e. – jednakże nie znamy jej dokładnej daty powstania, toteż wiek VII określa się całościowo jako okres, w którym porcelana trafiła do szerokiej dystrybucji. Pomimo jej początkowo niezmiernie wysokich i zawyżonych cen jako produktu luksusowego, porcelana wręcz z miejsca stała się produktem wielce popularnym i produkowanym na coraz większą skalę. Jej sprzedaż nie ograniczyła się do samych Chin, ale rozrosła się na inne części świata – jednakże jej główne źródło zainteresowania znajdowało się przede wszystkim w krajach azjatyckich. Na terenach europejskich pojawiła się na przełomie wieku XIII i XIV, jednakże dzięki komu się tam znalazła, nie odkryto do dzisiaj. Podobnie, jak na terenie krajów azjatyckich i tutaj jest popularność gwałtownie rosła – działo się to w takim tempie, iż w niedługim czasie po sprowadzeniu porcelany do Europy, sprzedawcy zaczęli mieć problemy z dostępem do niej. Porcelana bowiem musiała być sprowadzona prosto z Chin, gdyż jeszcze nie zdążyła powstać żadna fabryka na Starym Lądzie – biorąc pod uwagę okres historyczny, jak i samą odległość pomiędzy dwoma kontynentami, proces dostawy nie należał do najszybszych i bezproblemowych. Właśnie przez niebotyczne ceny oraz słabą dostępność na terenie Europy, porcelana została okrzyknięta mianem ‘białego złota’.
Najszlachetniejszy materiał na Ziemi
Porcelana wraz z rozpowszechnieniem zaczęła być modyfikowana – zaczęto tworzyć na niej ozdobne formy, zdobienia. Chiny skupiały się głównie na motywach ozdobnych nawiązujących do religii i tradycji ich kraju oraz samej historii. W Europie natomiast głównym tematem ozdób były motywy roślinne, bitewne oraz przedstawiające krajobrazy. Wreszcie porcelana została być produkowana na terenach Europy. Jej głównymi ośrodkami stały się Francja, Anglia oraz przede wszystkim Hiszpania z głównym punktem produkcji we Florencji, gdzie powstawała tak zwana porcelana medycejska. W Polsce głównymi placówkami były fabryki w Chodzieży i Lubianie. W czasach współczesnych porcelana produkowana jest hurtowo za pomocą lasera – co jest tańszą opcją – jednak nadal wyrabiana jest też ręcznie, głównie przez małe, rodzinne firmy lub te z wieloletnim doświadczeniem.