Hydroizolacja bitumiczna fundamentów – konieczna ochrona przed wilgocią

Hydroizolacja bitumiczna fundamentów – konieczna ochrona przed wilgocią

Fundament to istotny element konstrukcyjny budynku. Jego zadaniem jest przekazywanie obciążeń na gruntowe podłoże. W związku z tym, że fundamenty narażone są na niszczące działanie wilgoci i wody, należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Do tego celu użyć można produktów bitumicznych różnego typu.

Izolacja pozioma i pionowa

Przed wykonaniem hydroizolacji bitumicznej niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej analizy obciążenia fundamentów wodą. Pozwala to dobrać produkt odpowiedni do potrzeb. W celu zabezpieczenia fundamentów przed podciąganiem wody z gruntu niezbędne jest wykonanie hydroizolacji poziomej. Prace najlepiej wykonać jeszcze na etapie stawiania budynku. Do tego celu wykorzystuje się masy bitumiczne wzbogacone o takie dodatki jak lateks, kauczuk, lub polimery. Powłokę izolacyjną umieszcza się pomiędzy ścianą, a ławą fundamentową. W związku z tym, że w gruncie, nawet tym dobrze przepuszczalnym zawsze znajduje się pewna ilość wilgoci, zaleca się wykonywanie również izolacji pionowej od strony gruntu. Wśród produktów dostępnych na rynku na uwagę zasługują polimerowe masy bitumiczne, które mogą być nakładane ręcznie, bądź metodą natryskową. Tego rodzaju produkty są łatwe w aplikacji, a dodatkowo wyróżniają się dobrymi parametrami izolacyjnymi.

Trzy typy izolacji bitumicznych

Zasadniczo wyróżnia się 3 typy hydroizolacji fundamentów. Lekka izolacja służy do zabezpieczania przed wodą deszczową oraz wilgocią znajdującą się w gruncie. Produkty tego typu wykorzystywane są głównie do zabezpieczania fundamentów budynków niepodpiwniczonych, zbudowanych na żwirowym lub piaszczystym podłożu, wyróżniającym się dobrą przepuszczalnością. Izolacje bitumiczne typu średniego stosuje się do ochrony zarówno fundamentów podpiwniczonych, jak i niepodpiwniczonych położonych na średnio-przepuszczalnej glebie. W miejscach narażonych na działanie wody pod dużym ciśnieniem stosuje się izolacje bitumiczne typu ciężkiego. Charakteryzują się one znakomitą szczelnością i dużą wytrzymałością na nacisk. Produkty tego typu wykorzystywane są do zabezpieczania fundamentów budynków podpiwniczonych wybudowanych na podłożu gliniastym, które nie przepuszcza wody. Aby nałożona powłoka hydroizolacyjna była trwała, należy zwrócić uwagę na prawidłową aplikację. Przed jej nałożeniem zaleca się zastosowanie gruntu bitumicznego wyrównującego chłonność podłoża. Istotne jest również, aby podczas wykonywania hydroizolacji temperatura powietrza i podłoża nie była niższa niż 5 stopni Celsjusza.

Dowiedz się Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *