Ile kosztują porady prawne w kancelarii adwokackiej?

Ile kosztują porady prawne w kancelarii adwokackiej?

Porady prawne wciąż uznawane są za drogie, ale niestety wielu osobom są potrzebne i godzą się oni zapłacić na usługę adwokata. Jednak cennik porad nie jest stały i można liczyć się z tym, że w mniejszym mieście będą one tańsze, a w renomowanych kancelariach w dużych miastach droższe. Wpływ na cenę usługi ma też poziom skomplikowania sprawy oraz dziedzina prawa, z jakiej potrzebna jest porada, ponieważ np. prawo podatkowe to wąska dziedzina specjalizacji i nie każdy prawnik będzie mógł udzielić porady z tego zakresu. Do tego dochodzi jeszcze kwestia czy sprawa trafi do sądu i dana kancelaria adwokacka będzie ją prowadzić. Oczywiście w niektórych miastach są prowadzone raz w tygodniu darmowe porady, głównie przez studentów prawa, ale nie każdy może poczekać kilka dni lub też oczekuje i porady, i reprezentowania go później w sądzie.

Uproszczony cennik porad prawnych

Nie można podać jednej, konkretnej stawki, ponieważ ona nie występuje. Za jedną poradę prawną można zapłacić od 100 do 500 złotych. Także sporządzenie pisma czy umowy będzie kosztować do 500 złotych. Ale już prowadzenie sprawy rozwodowej to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Najbardziej popularne jest jednak rozliczanie według stawki godzinowej. Na etapie przed sądowym początkujący radca prawny będzie pracował za stawkę od 80 złotych za godzinę, ale prawnik z większym doświadczeniem to wydatek od 100 złotych za godzinę. Przy poważnych sprawach z dużą ilością dokumentów, oraz gdy wiadomo, że sprawa trafi do sądu koszt usługi to nawet od 250 złotych za godzinę pracy adwokata. Jednak jeśli to duża, sieciowa korporacja działająca międzynarodowo to stawka za godzinę pracy zaczyna się od 100 euro.

Warto jednak wiedzieć, że prawnik zaliczy i zliczy minutowo, godzinowo każdą czynność jaką dla nas wykonał w ramach swojej pracy. Nie tylko czas spotkania, ale też czas przeczytania dokumentów, sporządzenia pisma czy nawet czas wykonanych telefonów. Będzie to szczegółowo rozpisane na rachunku lub fakturze, które za wykonanie usług prawnych dostaniemy.

Sprawa przed sądem – ile to kosztuje?

Stawkę za reprezentowanie klienta przed sądem ustala się z góry przed rozpoczęciem sprawy. Jednak jest to koszt od 1000 złotych za koszt prowadzenia sprawy, plus podróże i ewentualne noclegi, jeśli sprawa prowadzona jest przed sądem w innym mieście. Sprawy o rozwód to koszt od 1,5 tysiąca złotych, ale zwykle to wydatek rzędu 5 tysięcy złotych. Także taką kwotę zapłacimy za sprawy o majątek, odszkodowanie np. o błąd w sztuce lekarskiej. Jednak sprawa przeciwko bankowi czy firmie ubezpieczeniowej kosztować będzie już od 8 tysięcy złotych. Cena i tutaj zależy od stopnia skomplikowania sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *