Inhalacje na kaszel – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Inhalacje na kaszel – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Inhalacje na kaszel mogą okazać się doskonałym zamiennikiem dla syropów i tabletek bądź po prostu wspomóc ich działanie. Pomagają one w usuwaniu gromadzącej się w drogach oddechowych wydzieliny poprzez upłynnienie jej. Jak wyglądają tradycyjne, skuteczne inhalacje na kaszel?

Inhalacje na kaszel – podstawowe informacje

Kaszel może mieć dwojaki charakter – może być on suchy lub mokry. Ten pierwszy trwa przeważnie kilka dni i przekształca się w mokry. Jednak występują przypadki, w których kaszel suchy nie zmienia swojej postaci i daje się we znaki – zwłaszcza w nocy. Inhalacje na kaszel w takiej sytuacji mogą okazać się naprawdę najlepszym sposobem na zredukowanie tego rodzaju dolegliwości – opary skutecznie nawilżą śluzówkę. Kaszel mokry zaś charakteryzuje się odkrztuszaniem wydzieliny.

Co jest niezbędne do wykonania inhalacji na kaszel?

Inhalacje na kaszel są możliwe do wykonania przy użyciu naparu z ziół lub gotowego preparatu zawierającego olejek eteryczny, którego zakupu można dokonać w każdej aptece. W przypadku zdecydowania się na wykonanie inhalacji na kaszel na bazie naparu z ziół zaleca się skorzystanie z takich surowców jak: liść szałwii, koszyczek rumianku, igły sosnowe, ziele tymianku, liść mięty i rozmarynu i oregano. Wyżej wymienione zioła posiadają pozytywny wpływ na układ oddechowy – wyzwalają odruch wykrztuśny. W związku z faktem, iż redukują stan zapalny, są także skuteczne w chorobach górnych dróg oddechowych. W przypadku zakupu gotowego preparatu przeznaczonego do przeprowadzenia inhalacji wystarczy dodać kilka kropli do gorącej wody. Tego typu leki zazwyczaj zawierają w swoim składzie takie olejki jak: sosnowy, tymiankowy, terpentynowy, miętowy czy eukaliptusowy.

Jak wygląda proces przeprowadzenia inhalacji na kaszel?

W celu jak najskuteczniejszego przeprowadzenia inhalacji na kaszel zaleca się pochylić głowę nad miską, w której umieszczony został gorący napar ziołowy bądź gorąca woda z dodatkiem olejku do inhalacji na kaszel, a następnie niezbędne jest przykrycie głowy ręcznikiem. Parę wodną należy wdychać nosem, a wydychać ustami. Wyżej przedstawiona metoda inhalacji na kaszel może dodatkowo wspomóc walkę ze stanem zapalnym zatok lub zatkanym nosem.

O czym nie można zapomnieć podczas inhalacji na kaszel?

Jeśli preparat do inhalacji na kaszel posiada w swoim składzie olejek z drzewa herbacianego lub olejek tymiankowy, nie powinny go stosować osoby borykające się z podwyższonym ciśnieniem tętniczym oraz kobiety w ciąży. Ponadto olejek z drzewa herbacianego nie powinien być stosowany również u dzieci.

Inhalacje na kaszel poza skutecznym działaniem upłynniającym zalegającą wydzielinę, wspiera także zwalczanie infekcji. W wyniku zwiększonej potliwości podczas stosowania inhalacji organizm oczyszcza się i unieszkodliwia bakterie wywołujące stan zapalny. Wiele olejków stosowanych w inhalacji na kaszel cechuje się właściwościami dezynfekującymi, np. olejek sosnowy czy eukaliptusowy. Podczas przeziębienia zaleca się rozpylić je w pokoju chorego.

Należy pamiętać, aby inhalacje nie były przeprowadzane zbyt często, a podczas ich przeprowadzania nie wolno pochylać się zbyt nisko nad miską, gdyż grozi to poparzeniem. Odpowiednia częstotliwość inhalacji na kaszel to 1-2 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *