Instalacja gazowa – rodzaje, montaż i zasada działania

Instalacja gazowa – rodzaje, montaż i zasada działania

Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym to wysoki komfort użytkowania. Jest ono również przyjazne środowisku. Wiele osób ma obawy przed zainstalowaniem instalacji gazowej w swoim domu. Problemem są koszty założenia oraz eksploatacja. Często padają również pytania o stopień bezpieczeństwa. Co powinniśmy wiedzieć o tego typu instalacji i jak sprostać wymaganiom? Oto kilka ważnych porad.

Rodzaje instalacji gazowej

Gaz należy do konwencjonalnych paliw energetycznych. W domach używa się go do ogrzewania oraz najczęściej w kuchennych płytach gazowych i indukcyjnych.

Instalacja gazowa ma zwykle dwie formy:

  • LPG jest to gaz w formie cieczy, który jest magazynowany w zbiorniku umieszczonym na zewnątrz obiektu. Jest to zdecydowanie drogi sposób ogrzewania jednak nie sprawia trudności 
  • Gaz ziemny ten sposób możliwy jest tylko gdy koło budynku jest obecna sieć instalacji gazowej

Montaż

Montaż instalacji gazowej w domu jest związany z podłączeniem się do istniejącego gazociągu bądź utworzeniem własnej sieci lub wprowadzeniem innych rozwiązań (np. przyłączenie małej butli w kuchni). Przyłączenie nas do sieci gazowej wymaga od nas wielu formalności i kosztów. Podstawową rzeczą jest podpisanie umowy z dostawcą. Następnym krokiem jest montaż gazomierza. Uruchomienie dostawy gazu następuje po wykonaniu i okazaniu kolejno : projektu założonej instalacji gazowej, zaświadczeniu kierownika budowy o przeprowadzeniu prac, pozwolenie na użytkowanie założonej instalacji, protokołu z odbioru technicznego oraz próby szczelności instalacji.

Jednym ze sposobów jest skorzystanie z gazu LPG, który zlokalizowany jest w zbiorniku, który musi być w jednym ciągu z kotłem aby uniknąć groźnego wybuchu. Zbiornik ten powinien być odpowiednio oznakowany i osłonięty od osób nieupoważnionych. Jego umieszczenie ma duże znaczenie – musi być zapewniona odpowiednia ilość miejsca w razie nieszczęśliwego wypadku. Instalacja wykorzystująca gaz ziemny składa się z przewodów i urządzeń umieszczonych zarówno wewnątrz jak i zewnątrz budynku. Są to kolejno: przyłącze do gazociągu, zawór główny, dopływ rozdzielczy, szafka z gazomierzem oraz przewody skierowane do poszczególnych urządzeń gazowych. Wykonuje się ją najczęściej po uprzednim tynkowaniu ścian, ponieważ instalacja nie może zostać zabudowana. Umieszczenie jej powinno być wcześniej zaplanowane w taki sposób, aby całość była widoczna i nic nie utrudniało do niej dostępu. Istotnie również aby całe jej wykonanie powinno być zrobione i sprawdzone przez odpowiedniego specjalistę z uprawnieniami.

Po zakończeniu prac montażowych należy uzyskać dokument odbioru instalacji. Jej normy dokładnie określa prawo budowlane. Przynajmniej raz w roku należy zrobić przegląd instalacji gazowej wykonany przez specjalistę np: z firmy AKWIN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *