System rekuperacji to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperacja cieszy się coraz większą popularnością i system ten instalowany jest w coraz większej ilości domów. Głównie ze względów oszczędnościowych. Rekuperacja pozwala bowiem zaoszczędzić niemałe środki na ogrzewaniu. Aby to jednak było możliwe system ten musi być poddawany regularnym przeglądom. Oznacza to m.in. regularną wymianę filtrów wentylacyjnych. Dzięki temu urządzenie będzie pracowało sprawnie przez bardzo długi czas. Warto zatem wiedzieć dlaczego i jak często wymieniać filtry.
Dlaczego należy wymieniać filtry w systemie rekuperacji?
Głównym zadaniem filtrów, które stosowane są w systemach rekuperacji jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu. Mowa tu o kurzu, pyłach czy smogu, czyli o wszystkim tym co może się przyczyniać do powstawania bakterii i wirusów. Dzięki sprawnym filtrom osoby przebywające w pomieszczeniu mogą oddychać świeżym i czystym powietrzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na alergie. Filtry wentylacyjne mają bezpośredni wpływ na efektywność działania systemu rekuperacji. Oznacza to także wpływ na zużycie energii elektrycznej potrzebnej do działania systemu. Jeśli filtry są zabrudzone urządzenie może pobierać więcej prądu w celu efektywnego działania.
Jak często wymieniać filtry w systemie rekuperacji?
To jak często należy wymieniać filtry wentylacyjne uzależnione jest od kilku czynników. Wśród nich wymienić można stopień zanieczyszczenia powietrza dostarczanego do pomieszczenia, porę roku oraz sam sposób użytkowania urządzenia. Oczywiście wkłady filtracyjny wymieniane powinny być za każdym razem, kiedy na urządzeniu pojawi się komunikat o konieczności ich wymiany. Komunikat ten oznacza, że wkład filtracyjny osiągnął maksymalny stopień zanieczyszczenia i wymaga wymiany na nowy. Inaczej jest w przypadku rekuperatorów, które nie posiadają funkcji automatycznego informowania o konieczności wymiany filtrów. W takiej sytuacji konieczna jest samodzielna kontrola ich stanu. W nowych domach stan filtrów kontrolowany powinien być co miesiąc. W nieco starszym budownictwie, czyli takim które jest już od pewnego czasu zamieszkałe kontrolę filtrów wykonywać można co trzy miesiące. Sama kontrola polega na wizualnej ocenie stanu filtrów. Jeśli widoczne jest ich znaczne zabrudzenie, wówczas filtry należy wymienić na nowe. Pamiętać także trzeba, że nie zaleca się czyszczenia filtrów. Są one bowiem przeznaczone do jednorazowego użytku. Dlatego też wymieniane powinny być na nowe.
Więcej informacji na temat systemu rekuperacji i jej elementów znajdziesz na stronie www.