Dochód pasywny, to dochód osiągany z raz wykonanej pracy czy inwestycji.
W praktyce oznacza Twój zarobek z tego „co już kiedyś zrobiłeś”: na przykład napisałeś książkę, która została wydana, a Ty otrzymujesz tantiem autorski.
Można zatem powiedzieć, że wykonałeś pracę raz (napisałeś książkę), a potem otrzymujesz za to wynagrodzenie, które de facto jest dochodem pasywnym (bo nie robisz nic więcej, by te pieniądze zarabiać).
Ten artykuł:
- Przedstawi Ci przykłady dochodu pasywnego
- Powie dlaczego dochód pasywny jest super
- Ostrzeże, że aby uzyskiwać dochód pasywny, będziesz musiał sporo się napracować
- Podpowie co zrobić z dochodem pasywnym, by zarabiać jeszcze więcej
Przykłady dochodu pasywnego
Zaciekawiony tym jak zarabiać pasywnie?
Nic dziwnego! Każdy chciałby zarabiać nic nie robiąc.
W jaki, inny sposób można uzyskiwać dochód pasywny?
Innym sposobem na dochód pasywny jest zainwestowanie pieniędzy: na przykład możesz kupić mieszkanie, a następnie je wynajmować.
W ten sposób, każdego miesiąca, na Twoje konto wpływać będzie określona w umowie suma pieniędzy, stanowiąca Twój dochód pasywny.
Innym przykładem dochodu pasywnego jest wydanie e-booka, który na przykład uczy czegoś, co Ty potrafisz robić: na przykład „jak pozycjonować stronę internetową”. Wydajesz taki e-book i nie musisz już nic robić, bo cały proces sprzedaży jest zautomatyzowany lub zajmuje się tym wydawnictwo.
Kolejny przykład dochodu pasywnego? Proszę bardzo:
Znasz te wszystkie automaty, które stoją na dworcach PKP czy w miejscach publicznych? Można tam kupić napój czy przekąskę.
Ten kto je tam ustawił, osiąga dochód pasywny, bo praktycznie (prócz wyciągania pieniędzy i dokładania towaru), nie wykonuje żadnej pracy, a zarabia na tym pieniądze.
Najciekawsze pomysły na dochód pasywny, jakie udało nam się znaleźć w Internecie przeczytasz na: https://jaki-biznes.pl/20-pomyslow-na-dochod-pasywny/
Pamiętaj jednak, że często dochód pasywny wymaga wpierw inwestycji pieniędzy (jak choćby zakup rzeczonych automatów) lub… pracy.
Dochód pasywny to multum pracy
Myli się ten kto twierdzi, że nie można nic nie robić i zarabiać.
Powyższe przykłady dochodu pasywnego temu przeczą.
Myli się również ten, kto twierdzi, że zarabiając pasywnie nie trzeba zrobić nic wielkiego.
Jak widzisz, zanim będziesz mógł osiągać dochód pasywny, musisz:
Zainwestować dużo pieniędzy (zakup takich automatów do przekąsek i napojów to co najmniej kilka tysięcy złotych, a warto byłoby ich mieć kilka); tak samo w przypadku czerpania dochodu pasywnego z wynajmu mieszkań: aby go osiągać, wpierw musisz zainwestować pieniądze w jego zakup.
Przepracować wiele godzin: fajnie jest wydać e-book lub książkę i zarabiać na tym pieniądze: kto by nie chciał? Ale ten dochód pasywny osiągniesz dopiero wtedy, kiedy tę książkę lub e-book napiszesz, a to często zajmuje wiele tygodni, a nawet miesięcy.
Jak widzisz, jeśli chcesz osiągać dochód pasywny, musisz nastawić się na to, że będziesz musiał wydać sporo pieniędzy albo przepracować wiele godzin nie otrzymując za to żadnego wynagrodzenia.
Czy wobec tego warto walczyć o dochód pasywny i szukać na niego pomysłu?
Oczywiście, że tak.
Co zrobić kiedy masz już dochód pasywny
Błędem byłoby osiągać dochód pasywny i na tym poprzestać.
Załóżmy, że masz 2000 zł dochodu pasywnego i „to Ci wystarcza”.
Musisz jednak wiedzieć, że:
Źródło Twojego dochodu pasywnego może się wyczerpać (na przykład nikt nie będzie już chciał czytać Twojej książki)
Dlatego też zachęcamy – nawet jeśli teraz zarabiasz nic nie robiąc, by te zarobki przeznaczać na kolejne pomysły budowy dochodu pasywnego. Im bardziej zdywersyfikujesz swoje źródła zarobku, tym bezpieczniejsze będą Twoje finanse.
Nie tylko możesz w ten sposób zarabiać więcej, ale też w przypadku gdyby jedno źródło zarobków wyschło, to nie zostaniesz na lodzie, bo wciąż zarobisz w inny sposób.