Jak prawidłowo holować samochód? Poradnik motoryzacyjny

Jak prawidłowo holować samochód? Poradnik motoryzacyjny

Wysoka średnia wieku samochodu w Polsce naraża je na częste awarie. Niektóre z nich są tak poważne, że nieodzowna jest pomoc specjalisty a niekiedy także lawety. Aby nie stanąć przed koniecznością wzywania specjalistycznego sprzętu, wystarczy poprosić o pomoc w holowaniu na najbliższe miejsce postojowe lub do serwisu.

Holowanie a prawo

Wszelkie wytyczne dotyczące holowania określa rozdział 5., artykuł 31. Kodeksu Drogowego. Wstęp tego artykułu określa, że to kierowca holujący ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia. Bardzo ważne, żeby w holowanym pojeździe również zasiadał kierowca posiadający odpowiednie uprawnienia.

Można holować tylko jeden pojazd bez przyczepy. Ustawa nie przewiduje ciągnięcia innego samochodu na autostradzie. Prawo do tego mają tylko i wyłącznie specjalne holowniki, które mogą przeprowadzać taką operację tylko do najbliższego parkingu lub zjazdu z drogi szybkiego ruchu.

Przygotowanie samochodu do holowania

Podstawowy sprzęt, bez którego nie obejdzie się operacja holowania to:

  • lina – gdy odbywa się holowanie samochodu osobowego, potrzebna jest jej syntetyczna odmiana o długości 4-6 m, którą można kupić na każdej stacji paliw,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • kable rozruchowe.

Operacja ciągnięcia drugiego samochodu wygląda następująco. Pierwszym krokiem jest umieszczenie trójkąta ostrzegawczego po lewej stronie pojazdu holowanego. Gdy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające, należy włączyć światła pozycyjne. Zakazane jest używanie świateł awaryjnych. Do odpowiedniego zapięcia liny służą haki i uszy holownicze. Nie wolno przywiązywać liny o wahacze i inne elementy samochodu. W każdym pojeździe haki są zwykle zasłonięte zaślepką.

Zasady bezpiecznego holowania

Tak jak podczas każdej jazdy, kierujący pojazdem powinien być skupiony i zachowywać ostrożność. W holowanym aucie powinien zasiąść bardziej doświadczony kierowca, najlepiej taki, który już miał do czynienia z podobną sytuacją.

Ważne, aby lina holująca była cały czas napięta, szczególnie podczas ruszania. Zapobiegnie to gwałtownemu pociągnięciu samochodu oraz ewentualnemu uszkodzeniu.

Oba pojazdy powinny sygnalizować chęć skrętu lub zmiany pasa. Na drodze o większej liczbie pasów, operacja holowania powinna się odbywać zawsze prawym skrajnym pasem. Najlepszą trasą do wykonywania takiej czynności jest droga o niewielkim natężeniu ruchu.

Samochód, który jest holowany powinien zawsze hamować mocniej. Dzięki temu rozwiązaniu lina zawsze będzie napięta. Kierowcy muszą być w stałym kontakcie. Przydaje się to głównie w wypadku nagłego zatrzymania.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas przejazdu przez przejścia dla pieszych. Osoby te mogą nie widzieć, że pojazdy się holują.

Kategorycznie zabrania się ciągnięcia samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Taka czynność grozi poważnym uszkodzeniem takiego auta.

Więcej o prawidłowym holowaniu samochodu dowiesz się na stronie: https://ciagutek.pl/holowanie-warszawa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *