Jak przebiega proces druku naklejek?

Jak przebiega proces druku naklejek?

Wydruk naklejek jest dość złożonym procesem. Zaczynając od odpowiedniej grafiki, a kończąc na wydruku. W jaki sposób przebiega wydruk naklejek? O tym przeczytacie poniżej.

Przygotowanie projektu naklejek

Pierwszym etapem podczas druku naklejek jest przygotowanie projektu. Część drukarni przyjmuje każdy projekt, a następnie nakłada go na odpowiedni arkusz. Inne wymagają, aby projekt naklejki był wyskalowany w formacie 1:1 oraz posiadał obrys naklejki o określonych wymiarach (zazwyczaj jest to 2mm). Jeżeli projekt został przesłany jako grafika wektorowa, drukarnia może go dowolnie skalować i uzyskać bardzo wysoką jakość druku. W przypadku zastosowania grafiki rastrowej, rozdzielczość takiego projektu powinna wynosić co najmniej 300dpi. Oprócz tego należy pamiętać o tym, że projekt musi posiadać linie cięcia. To właśnie po niej maszyna będzie wycinać naklejkę. Zazwyczaj linia musi być zapisana jako oddzielna warstwa lub oddzielny plik. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać podczas przygotowywania projektu, jest zastosowanie przestrzeni barwnej CMYK. W przypadku grafiki rastrowej można pozostać przy przestrzeni RGB.

Zastosowanie odpowiedniego materiału

Wybór materiału jest zależny od tego co dana osoba chce uzyskać. Naklejki najczęściej drukowane są na papierze lub folii. Dodatkowo można to podłoże uszlachetnić, stosując matowy lub błyszczący laminat. W ten sposób naklejka będzie posiadać zwiększoną odporność na zarysowania oraz ścieranie. Oprócz tego, coraz częściej stosuje się naklejki wykonane z folii poliestrowej. Jest ona odporna na bardzo wysokie temperatury i najlepiej sprawdza się do wydruku etykiet.

Jaka metoda druku

Podczas druku naklejek najczęściej stosuje się jedną z trzech metod. Sitodruk, druk cyfrowy lub druk offsetowy. Sitodruk jest stosowany w przypadku wydruku rzeczy bez przejść tonalnych. Stosując sitodruk, można pozwolić sobie na stworzenie naklejek świecących w UV. Druk cyfrowy ma natomiast zastosowanie podczas wydruku naklejek zawierających zdjęcia. Druk cyfrowy pozwala również na wydruk projektów w skali RGB. Metodę druku offsetowego wykorzystuje się podczas wydruków pełno-kolorowych. Jedynym ograniczeniem jest zastosowanie projektu z barwami w skali CMYK.

Laminowanie

Po wydrukowaniu naklejek, kolejnym etapem jest ich laminowanie. Polega ono na zabezpieczeniu powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi. Laminowanie jest wykonywane maszynowo. Część naklejek nie posiada laminacji, przez co jest mniej odporna na wpływ czynników zewnętrznych.

Wycinanie

Wycinanie naklejek jest ostatnim etapem podczas produkcji naklejek. Precyzyjne plotery tnące odczytują punkty cięcia, które zostały wcześniej określone w projekcie. Po wycięciu, nadmiar folii jest usuwany z arkusza, a na nim pozostają już gotowe naklejki.

Jak widać produkcja naklejek jest procesem dość skomplikowanym. Jednak to przygotowanie projektu oraz wybranie odpowiedniego rodzaju wydruku, a także wybór materiału sprawiają najwięcej kłopotów. Późniejsze etapy są już robione przez maszyny.

Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *