Jak skutecznie nauczyć się szybkiego czytania?

Jak skutecznie nauczyć się szybkiego czytania?

Sytuacja, w której ktoś rezygnuje z przeczytania książki ponieważ nie ma na to wystarczająco dużo czasu jest dość częsta. Jednak wcale nie musi tak być. Szybkiego czytania można się nauczyć. Jest na to kilka skutecznych sposobów.

Dlaczego czytać szybciej?

Umiejętność szybkiego czytania wiąże się z konkretnymi korzyściami. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu. Poza tym podczas czytania jest się dużo bardziej skoncentrowanym. Dodatkowo umożliwia w łatwiejszy sposób przyswajanie nowych informacji. Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że umiejętność szybkiego czytania zwiększa po prostu przyjemność z czytania. Do nauki szybkiego czytania zastosować można trzy techniki.

Korzystanie ze wskaźnika

Pierwsza metoda polega na korzystaniu ze wskaźnika podczas czytania. Takim wskaźnikiem może być po prostu palec lub długopis. Używanie wskaźnika znacząco przyspiesza czytanie. Jest tak dlatego, gdyż nasz wzrok przystosowany jest do podążania za ruchomym obiektem. Stosowanie wskaźnika sprawia, ze ruch gałek ocznych jest dużo bardziej płynny. Czytanie bez wskaźnika sprawia, że ruch gałek ocznych jest nieco bardziej chaotyczny. Ponadto oczy szybciej się męczą.

Skuteczna rozgrzewka

Przed rozpoczęciem czytania warto zastosować rozgrzewkę. To również bardzo dobry sposób na szybsze i efektywniejsze czytanie. Rozgrzewka polega na bardzo szybkim przesuwaniu po tekście. W tym ćwiczeniu nie chodzi o to, aby tekst czytać i go rozumień. Ćwiczenie polega na śledzeniu tekstu i koncentracji na tekście. Po takiej kilkuminutowej rozgrzewce można przejść do normalnego czytania. Oczywiście nadal używając wskaźnika.

Ważna koncentracja

Na szybkość czytania wpływ na także poziom koncentracji. Dlatego czytając zadbać należy o to, aby nic wokół nas nie rozpraszało. Dlatego czytanie zawsze należy rozpocząć w warunkach, które są dla nas komfortowe. Warto to robić w tym czasie, kiedy wiemy, że nic nie będzie nam przeszkadzało i odrywało od lektury. Istotne jest także wyłączenie telewizora czy radia. Wszystko to sprawi, że nasz mózg będzie w pełni skoncentrowany na teście.

Jak zatem widać, metody wpływające na zwiększenie tempa czytania nie są skomplikowane i zastosować może jest każdy. Najważniejsze to zawsze korzystać ze wskaźnika. Jeśli planujemy usiąść do lektury na dłuższy czas to przed czytaniem warto zastosować rozgrzewkę. Nie można zapomnieć także o koncentracji. Stosowanie tych metod sprawi, że już w niedługim czasie zauważalne będą postępy w postaci nie tylko szybszego czytania, ale także lepszego zrozumienia czytanego tekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *