Łuszczyca to przewlekła choroba skóry. Przyjmuje się, że jest to choroba autoimmunologiczna – organizm chorego atakuje własne tkanki. Obecnie nie ma jeszcze leku, który mógłby całkowicie wyleczyć z łuszczycy, ale na rynku obecnych jest wiele środków, które znacznie łagodzą objawy choroby.
Objawy łuszczycy
Objawami łuszczycy są zmiany skórne w postaci nawarstwiających się, odchodzących od skóry łusek. Najczęściej zmiany chorobowe zlokalizowane są w takich miejscach jak łokcie, kolana, dłonie czy stopy. Towarzyszy im uciążliwy świąd. Należy pamiętać, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną – nie można się nią zarazić w żaden sposób. Jest to niezwykle ważna informacja, gdyż w społeczeństwie często jeszcze pojawia się przekonanie, że jest inaczej. Osoby chore są z tego powodu odrzucane, co może spowodować u nich stres, a w efekcie zaostrzenie objawów choroby.
Leczenie łuszczycy
Początkowym etapem leczenia jest usunięcie nawarstwionych, suchych łusek. Najczęściej robi się to stosując maści, których składnikami są kwas salicylowy czy mocznik. Często stosuje się również preparaty zawierające retinoidy. Pomocny w leczeniu łuszczycy jest hydrokortyzon. Jest to hormon, który naturalnie występuje w korze nadnerczy, aczkolwiek dla celów farmakologicznych uzyskiwany jest syntetycznie. Hydrokortyzon ma właściwości przeciwzapalne. Zmniejsza świąd i pieczenie. Występuje zarówno w postaci tabletek, jak i w postaci maści. Leki zawierające hydrokortyzon to leki o charakterze sterydowym. Jeśli leczenie zewnętrzne jest niewystarczające, można zastosować również leki doustne.
Proste wskazówki dla osób chorych
Leczenie farmakologiczne jest ważne, ale sposób życia również może znacznie wpłynąć na rozwój choroby. Przede wszystkim należy unikać stresu. Silny stres może bowiem wzmagać występowanie objawów. Osoby chore powinny pamiętać, że nie należy na siłę usuwać zrogowaciałego naskórka – drapanie może tylko pogorszyć sytuację. Cierpiącym na łuszczycę zaleca się branie pryszniców zamiast kąpieli. Zaraz po prysznicu należy zastosować preparaty typu maści czy kremy. Wtedy też skóra najlepiej je wchłania. Pamiętajmy, by były to tylko i wyłącznie środki naturalne i delikatne dla naskórka. Zdecydowanie zabrania się używania produktów na bazie alkoholu. Powszechnie uważa się, że umiarkowane opalanie może poprawić kondycję skóry osób chorych na łuszczycę. Należy jednak to robić rozsądnie i najlepiej po konsultacji z lekarzem.