Jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika? Krok po kroku

Jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika? Krok po kroku

Jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika? To główne pytanie, które zadają sobie osoby chcące sprzedać swoją nieruchomość bez pomocy osób trzecich. Z różnych powodów decydujemy się na samodzielną sprzedaż domu lub mieszkania. Może to być wysoka prowizja lub przekonanie, że biura nieruchomości nie będą należycie dbały o nasze interesy. Jak zatem przeprowadzić taki proces? O tym w dalszej części artykuły.

Krok pierwszy — Home Staging

Niezależnie od tego, czy nieruchomość sprzedajemy sami, czy z biurem nieruchomości pewne schematy i skuteczne metody mogą pomóc na korzystnym zbyciu. Pierwszym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie mieszkania. Home Staging to odpowiednie przygotowanie nieruchomości, wysprzątanie i ustawienie mebli. Oprócz tego metoda ta zawiera szereg mniejszych czynności, które zwiększają atrakcyjność wnętrza jak wymiana zasłon czy ustawienie kilku gustownych dodatków. Zabieg taki nie jest drogi, a będzie zauważalny — na pierwszy rzut oka.

Krok drugi — prezentacja

Następnym niezwykle ważnym elementem sprzedaży to odpowiednia prezentacja. Wykonanie wyraźnych i profesjonalnych zdjęć może w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na atrakcyjność oferty. Kupiec mający do wyboru dwa ogłoszenia wejdzie na to, które ma jasne i piękne zdjęcie profilowe. Druga oferta, która przedstawiałaby nawet zamek, a mająca przekrzywione i ciemne zdjęcie zrobione telefonem komórkowym nie przyciąga zbyt wielu klientów. Zatrudnienie fotografa będzie idealną inwestycją. Nie musi być to renomowany profesjonalista, ważne, żeby miał dobry sprzęt i potrafił zrobić ciekawe zdjęcie. Koszt zatrudnienia np. studenta pasjonata wyniesie kilkadziesiąt złotych, a może zwiększyć o kilkadziesiąt procent zainteresowanie. Ważne, aby oferta wyróżniała się z daleka.

Krok trzeci — umieszczenie oferty

Najlepszym miejscem będzie zdecydowanie internet. Znajduje się tam wiele portali, które mają kategorie kup/sprzedaj nieruchomość. W takich miejscach można umieścić zdjęcia oraz opisać mieszkanie i podać kontakt do siebie. Jest to trafiona decyzja również pod względem rozgłosu. Internetowe portale ogłoszeniowe odwiedza dużą ilość potencjalnych klientów. Oprócz tego Warto zamieścić ogłoszenie w gazecie oraz wywiesić kilka kopii na tablicach informacyjnych w centrum miasta.

Krok czwarty — sprzedaż

Jeśli dojdzie już do negocjowania ceny, warto podać cenę wyższą o kilkanaście procent. Będzie to bufor bezpieczeństwa, z którego można śmiało zejść. Doceni to kupujący, widząc, że opuszczamy cenę. Koniecznym posunięciem jest też wylegitymowanie takiej osoby, aby uniknąć nieporozumień i być pewnym z kim się rozmawia. Warto też poprosić prawnika lub notariusza o pomoc. Wynajęty specjalista zadba o nasze interesy i czujnym okiem dopilnuje, aby zostały dopełnione wszystkie formalności. Jak widać sprzedaż nieruchomości do najłatwiejszych rzeczy nie należy, ale każda osoba dysponująca czasem może spróbować swoich sił jak agent nieruchomości. Jednakże w dzisiejszych czasach wiele osób jest zabieganych i nie ma czasu na przygotowywanie ogłoszeń, umieszczanie ich na portalach i prezentacje nieruchomości zainteresowanym osobą. Z pomocą przychodzą agencję nieruchomości, które mogą się zając sprzedażą za nas. Sprzedając nieruchomość w Warszawie warto zapoznać się z ofertą Biura Cosmopolitan, które cechuje się rzetelnością, szybkością i prowizją niższą niż u konkurencji. Sprzedając nieruchomość za pośrednictwem agencji nieruchomości możemy liczyć na niższy koszt za nieruchomość, ale nie musimy praktycznie nic robić – wszystko za nas załatwi pośrednik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *