Jak uczyć się do matury w nowej formule?

Jak uczyć się do matury w nowej formule?

Matura jest uważana za jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Wysoki wynik z egzaminu maturalnego jest przepustką na najciekawsze kierunki studiów oraz na najbardziej prestiżowe uczelnie w Polsce. Jak zaplanować efektywne przygotowanie do matury, aby bez stresu osiągnąć wymarzony rezultat? W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak zaplanować naukę do egzaminu maturalnego?

Przygotowania do matury to bez wątpienia długie godziny spędzone nad notatkami, książkami oraz na przeszukiwaniu Internetu w poszukiwaniu rzetelnych informacji. Jednak nie zapominaj o tym, aby w trakcie nauki uwzględnić przerwy, które są niezbędne, aby Twój mózg mógł odpocząć. Krótkie przerwy pomiędzy kolejnymi partiami materiału pomogą Ci nabrać energii na kolejne godziny spędzone na powtarzaniu.

Wiele osób uczy się na ostatnią chwilę, wertując repetytoria maturalne przez całe noce i wypijając hektolitry kawy, ale dużo rozsądniej będzie, kiedy zaplanujesz sobie naukę i rozłożysz ją na kilka dni. Koncentrowanie się przez długi czas wyłącznie na nauce negatywnie odbije się na Twoim zdrowiu. Rób sobie przerwy co pół godziny lub co godzinę i zrób kilka ćwiczeń albo przygotuj sobie regenerującą przekąskę.

Przygotowanie do matury – jak powtarzać materiał?

Przede wszystkim nie ucz się wszystkiego na raz, ponieważ przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Podziel duże partie materiału na niewielkie części. Jeśli wiesz, ile masz do nauki, ile już za Tobą i ile materiału Ci jeszcze zostało, będziesz spokojniej patrzeć w przyszłość. Dobierz odpowiedni sposób nauki – może to być bazowanie na skojarzeniach lub „kucie na blachę”, jeżeli w Twoim przypadku ten sposób się sprawdza.

Ciekawym pomysłem jest tworzenie map myśli lub wypisywanie na karteczkach haseł, na których aktualnie się skupiasz. Ale przede wszystkim korzystaj z materiałów, które usystematyzują twoją wiedzę i zrobią to w sposób uporządkowany. Repetytoria maturalne od https://demart.com.pl/42-matura płynnie przeprowadzą Cię przez kolejne działy i nim się obejrzysz, materiał z języka polskiego lub matematyki będziesz mieć w małym paluszku.

Podsumowanie

Pamiętaj, żeby w ostatni dzień przed maturą nie planować powtórek materiału. Wszystko, czego mogłeś się nauczyć, masz już w głowie. Dlatego spędź czas tuż przed maturą, relaksując się w ulubiony sposób. Możesz iść na spacer, do kina lub pouprawiać ulubiony sport. Nie zapominaj, że matura to tylko jeden z etapów Twojego życia i niezależnie od jej wyniku przyszłość stoi przed Tobą otworem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *