W nauce języków obcych jednym z największych wyzwań jest nauka rozumienia ze słuchu. Ze względu na szereg zmiennych takich jak akcenty, intonacja, sposób mówienia rozmówcy i tym podobne osiągnięcie poziomu, w którym jest się w stanie zrozumieć każdego, jest niezwykle trudne. Wiele osób ma również problemy ze zrozumieniem tekstu nawet w sterylnych warunkach szkolnych. Sama szkoła niestety nie jest w stanie nauczyć rozumienia ze słuchu – jest to coś, co w dużej mierze zależy od ucznia. Aby pomóc w tym procesie, przygotowaliśmy garść porad, które znacząco ułatwią i upłynnią naukę.
Jak opanować rozumienie ze słuchu?
Ćwiczenie czyni mistrza!
Z uwagi na indywidualny charakter ćwiczeń w rzeczywistości jest to punkt kluczowy. „Osłuchanie się” z językiem nie może być osiągnięte na drodze innej, niż właśnie słuchanie, separowanie pojedynczych słów, analizy zdań czy separowanie słów. Żadna inna forma ćwiczeń nie jest w stanie tego w pełni zastąpić – wszak practice makes perfect.
To może jednak rodzić pytania – z jakich materiałów korzystać, jak często, ile razy tygodniowo? Odpowiedzieć można na to w zasadzie tylko w jeden sposób – jak najwięcej. Najskuteczniejszym sposobem na naukę jest korzystanie z dzieł native speakerów danego języka. Znaczy to, że w miarę możliwości preferowanym wyborem źródła powinno być to tworzone przez osobę mówiącą w danym języku od urodzenia. Mamy wówczas większą pewność, że nasze źródło jest poprawne gramatycznie, pod względem wymowy i tak dalej. Jeśli chodzi o formę, mamy ogromny wybór – podcasty, audiobooki, muzyka, filmy.
Solidne fundamenty to klucz
Podstawą zrozumienia treści jest zrozumienie formy, podstawą tej zaś jest gramatyka. Aby przystąpić do nauki słuchania języka, na samym początku należy solidnie zapoznać się z podstawami jego konstrukcji. Bez tego bowiem nie będziemy w stanie wyciągnąć istotnych informacji takich jak czas, nadawca, adresat i tym podobne, dlatego szlifowanie umiejętności słuchania powinno łączyć się z doskonaleniem warsztatu językowego.
Poziom materiałów
Nauka z materiałów poniżej poziomu zaawansowania jest nie tylko bezproduktywna, ale i frustrująca, dlatego należy dobierać materiały tak, aby móc pracować z nimi konstruktywnie. Kluczem jest umiejętność oceny własnych zdolności i wyszukiwania źródeł adekwatnych do nich. Dość wygodną zasadą oceniania jest wyznaczenie sobie progu słów, które mniej więcej rozumiemy. Optymalną wartością jest około 60% tekstu. Jeśli po każdym kolejnym powtórzeniu rozumiemy więcej, robimy postępy.
Korzystaj z wielu źródeł
Język, z którym mamy styczność na co dzień, różni się od tego uczonego w szkołach przede wszystkim mnogością użytkowników. Każdy popularny język ma przeróżne dialekty, socjolekty, akcenty i wiele innych elementów, które należy brać pod uwagę. Nie będziemy w stanie wyczulić się na nie, jeśli będziemy operować wyłącznie na jednym rodzaju języka. Warto więc słuchać wielu materiałów różnych twórców, tak, aby rozumieć odbiorcę niezależnie, czy jest np. Szkotem, czy Amerykaninem.
Skup się!
Niezależnie od języka bez skupienia się na treści niewiele z niej wyniesiemy. Ćwiczenia słuchowe nie mogą być więc niestety tylko dźwiękiem w tle codziennych czynności – wymagają one naszej uwagi. Mowa tu zwłaszcza o trudniejszych tekstach, na przykład podcastach czy wykładach – aby w pełni wynieść z nich treść, nie możemy zajmować głowy innymi czynnościami.
Słuchając tekstu powinniśmy również przykuwać uwagę do drobiazgów takich jak intonacja czy akcent. Informacje te pomagają w pełnym zrozumieniu kontekstu.
Artykuł powstał we współpracy z: Speakin.pl