Jak wybrać idealny plecak do szkoły?

Jak wybrać idealny plecak do szkoły?

Plecak – ważny wybór

Nowy rok szkolny to zawsze spore wyzwanie dla rodziców, których dzieci idą do szkoły, szczególnie kiedy to pierwszy rok nauki. Trzeba zaopatrzyć je we wszystkie niezbędne przedmioty, wchodzące w skład wyprawki, a nieodłącznym i bardzo ważnym elementem każdego ucznia jest plecak. Jego wybór jest bardzo ważny, dla wygody i komfortu naszego dziecka, więc warto wybrać taki, który nie tylko będzie się podobał, ale przede wszystkim będzie bezpieczny dla zdrowia i wygodny. Jaki powinien więc być idealny plecak?

Plecak w sam raz

Plecak powinien być dostosowany do wzrostu i wagi naszego dziecka. Szerokość plecaka nie powinna być większa niż szerokość linii barków, a jego długość nie powinna być większa niż 7-8 cm poniżej linii talii. Zbyt szeroki i zbyt długi plecak, będzie niewygodny w noszeniu i będzie sprawiał wrażenie większego za dużego.

Kolejnym istotnym elementem, podczas wyboru plecaka do szkoły, na który należy zwrócić uwagę, to kwestia tego czy posiada on usztywnienie w miejscu, gdzie będzie przylegał do pleców. Tzw. “usztywniane plecy” będą niejako wymuszać na dziecku przyjmowanie prawidłowej postawy i mogą w dużej mierze zapobiec powstawaniu wad postawy, które rozwijają się m.in. gdy dziecko nadmiernie garbi się, nosząc nieodpowiednio usztywniony plecak

Cechą którą bez wątpienia powinien mieć plecak idealny jest lekkość. Warto sięgać po plecaki wykonane z lekkich materiałów, aby sam plecak nie dodawał niepotrzebnych kilogramów, bo szkolne podręczniki i przybory same w sobie dużo ważą.

Oprócz wygody – ważna też funkcjonalność

Oprócz kwestii związanych z wygodą noszenia plecaka, jak jego wielkość, ciężar czy też usztywnienie, należy też przyjrzeć się bliżej jego funkcjonalności. Plecak powinien mieć kilka przegródek, w których dziecko będzie mogło sprawnie posegregować i rozmieścić przedmioty niezbędne w szkole. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy jest np. specjalna przegródka na napoje, czy też drugie śniadanie, oddzielona od miejsca, w którym noszone są książki. Zbyt duża ilość przegródek też nie jest czymś dobrym, gdyż dziecko może pogubić się i nie  odnaleźć spakowanych do nich przedmiotów.

Funkcjonalny plecak – to także dobrze oznakowany plecak. Elementy odblaskowe, powinny być standardem w plecakach do użytku szkolnego i warto sięgać właśnie po takie, które je posiadają. Zapewnią one dziecku bezpieczny powrót do domu w warunkach gorszego oświetlenia, a nam większy spokój i mniej trosk, związanych z powrotami dziecka do domu.

Plecak to ważny przedmiot, dlatego dobrze należy przemyśleć jego wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *