Czyszczenie piekarnika może skutecznie zniechęcić nas do pieczenia. Zaschnięty tłuszcz, przypalone resztki jedzenia – to może brzmieć strasznie. Jednak tak naprawdę zanieczyszczeń z piekarnika możemy łatwo pozbyć się chociażby domowymi sposobami. Jak szybko i bez szorowania wyczyścić piekarnik? Poznaj nasze tipy.
Czym wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik?
Do mycia piekarnika możemy wykorzystać dedykowane środki chemiczne. Te jednak, choć skuteczne, są z reguły mocno drażniące: intensywnie i niezbyt przyjemnie pachną, a do tego wywołują pieczenie oczu i gardła. Zdarza się również, że stosowanie mocnych detergentów prowadzi do zniszczenia wierzchniej warstwy pokrywającej ścianki wewnątrz komory pieczenia. Uszkodzona powłoka to coś, czego za wszelką cenę chcemy uniknąć. W dłuższej perspektywie bowiem może stać się przyczyną niesprawnego działania urządzenia. Jednak dobry płyn do czyszczenia piekarnika wcale nie musi być żrący ani też powodować u nas występowanie nieprzyjemnych dolegliwości.
Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika
Większość z nas w domu posiada naturalne środki i produkty spożywcze, które równie dobrze mogą poradzić sobie z czyszczeniem piekarnika, co kupne detergenty, a są znacznie bezpieczniejsze i dla naszego zdrowia, i dla środowiska, i dla naszego sprzętu. Sprawdź, jak możesz umyć piekarnik domowymi sposobami.
Czyszczenie piekarnika parą
Zastanawiasz się, jak doczyścić piekarnik elektryczny, kiedy do jego ścianek przywarły resztki jedzenia? Świetnym sposobem na ich rozmiękczenie będzie skorzystanie z płynu, który każdy, ale to każdy z nas posiada w swojej kuchni. A jest nim woda. Nawet jeżeli nasz piekarnik nie został wyposażony w funkcję czyszczenia parą, kąpiel parową jesteśmy w stanie zafundować mu sami. Wystarczy że do dowolnego naczynia, którego używamy do pieczenia, wlejemy wodę i wstawimy go do piekarnika nagrzanego do 150°C. Naczynie wyjmujemy po kilku minutach, a piekarnik pozostawiamy jeszcze na jakiś czas do ostygnięcia. Kiedy upewnimy się, że temperatura w jego wnętrzu jest już dla nas bezpieczna, ścianki piekarnika przecieramy miękką ściereczką lub gąbką. Pozbycie się przypalonych kawałków będzie teraz znacznie łatwiejsze. Metoda parowa jeszcze lepiej sprawdzi się w przypadku piekarnika z termooobiegiem. Wentylator pomoże nam równomiernie rozprowadzić parę po całej komorze pieczenia.
Czyszczenie piekarnika sodą i octem
Soda i ocet to dwa produkty, które najczęściej pojawiają się w poradnikach na temat mycia trudnych do wyczyszczenia powierzchni. Szybko rozpuszczają bowiem brud i mają właściwości antybakteryjne. Ocet, co prawda, charakteryzuje mało przyjemny zapach, plusem jest jednak to, że bardzo szybko się ulatnia. Mieszanka sody i octu jest naprawdę skuteczna, dlatego poradzi sobie nawet z przypalonym piekarnikiem. Jak wyczyścić piekarnik octem i sodą? Do czyszczenia lekko zabrudzonego urządzenia wystarczy mikstura sporządzona z 1 porcji octu i 1 porcji wody. Tak przyrządzonym preparatem należy przetrzeć cały piekarnik w środku. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można pozostawić go na kilkanaście minut. To również świetny sposób na to, by doczyścić szybę w piekarniku.
Przypalony piekarnik – jak wyczyścić?
Soda i ocet sprawdzą się także podczas czyszczenia przypalonego piekarnika. Niezbędna będzie jednak modyfikacja proporcji. Do sody oczyszczonej dodajemy zaledwie kropelkę octu. Możemy też dolać odrobinę płynu do mycia naczyń. Otrzymamy gęstą papkę, którą należy nałożyć na zabrudzone elementy i pozostawić na kilka godzin, a nawet na całą noc. Następnie wnętrze piekarnika czyścimy, rozprowadzając mieszankę szorstką stroną gąbki. Drobinki sody pozwolą szybko pozbyć się rozmiękczonych zanieczyszczeń. Na koniec piekarnik przemywamy letnią wodą. Mikstura z sody i octu przyda się także, jeżeli chcemy wyczyścić ruszt czy blach.