Jakie przedmioty są najczęściej wybierane przez maturzystów?

Jakie przedmioty są najczęściej wybierane przez maturzystów?

Matura to każdego roku egzamin chyba najbardziej spędzający sen z powiek wszystkim licealistom. Nic w tym dziwnego – wszak to właśnie od niego zależy dalsza przyszłość młodego człowieka, którego plany na życie – umówmy się – nie zawsze są jasno sprecyzowane. Co zatem zdawać na maturze, by dostać się na wymarzone studia?

Zacznijmy od tego, że egzamin dojrzałości można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym oraz rozszerzonym. Pierwszy to obowiązkowe pisemne testy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Absolwenci szkół średnich obowiązkowo muszą podejść także do jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Przedmiotów na poziomie rozszerzonym można zdawać maksymalnie 6. Wyjątek stanowią uczniowe 4-letnich techników – ci nie muszą zdawać dodatkowych przedmiotów rozszerzonych, o ile kwalifikują się do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe według stosownych reguł.

Jakie przedmioty rozszerzone są wybierane najczęściej?

Najpopularniejszym przedmiotem, który abiturienci decydują się zdawać dodatkowo jest język angielski – w tym roku deklarację przystąpienia do egzaminu złożyło niemal 67% wszystkich absolwentów. Popularność tego przedmiotu wynika zapewne z dość dobrego opanowania go przez uczniów – w końcu jest to język którego uczą się już od najmłodszych lat szkoły podstawowej.

Drugim najch ętniej wybieranym przedmiotem jest matematyka, która otwiera drzwi do wielu uczelni technicznych, oferujących przyszłościowe kierunki jak informatyka czy elektronika. Trzecie miejsce zajmuje geografia, zaś czwarte – język polski (zdawany na poziomie rozszerzonym umożliwia dostanie się na studia lingwistyczne lub filologiczne).

Co zdawać na maturze, w przypadku braku sprecyzowanego kierunku studiów?

Nie od dziś wiadomo, że dobrze zdany przedmiot na maturze otwiera drogę do wymarzonych studiów. Osoby, które marzą o studiach medycznych zazwyczaj wybierają biologię lub chemię. Matura chemia – podstawowa i rozszerzona to oczywiście jak w każdym przedmiocie dwa dostępne poziomy.Matura rozszerzona z historii lub wiedzy o społeczeństwie to z kolei doskonały wybór, jeśli marzą nam się studia prawnicze. Niemniej jednak wielu abiturientów zwyczajnie nie ma pomysłu na swoją dalszą ścieżkę zawodową. W takim przypadku najlepiej jest zdawać przedmioty o dużym stopniu ogólności lub te, które najczęściej powtarzają się przy wielu kierunkach studiów. Język angielski oraz wspomniana już wyżej matematyka, a także biologia lub geografia będą z pewnością strzałem w 10-tkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *