Jakie są rodzaje i długości karniszy?

Jakie są rodzaje i długości karniszy?

Nieodłącznym elementem aranżacji każdych wnętrz jest wystrój okien. Tradycyjnym rozwiązaniem jest umieszczenie w oknach firan i zasłon, ale tym, co jest niezbędne są właśnie karnisze a odpowiednio dobrane stają się atrakcyjnym dodatkiem w mieszkaniu. Karnisze mogą być mocowane do ściany lub sufitu, zastanawiając się nad tym wyborem należy wziąć pod uwagę sposób wieszania firanek i zasłon, trzeba dostosować się do wymiarów okna, lokalizacji i wielkości pomieszczenia.

Rodzaje karniszy

Karnisze drewniane – Idealnie pasują do klasycznych wnętrz, gdzie zastosowano elementy drewniane. Dla starszych miłośników tradycyjnego wykroju jest to doskonały wybór ze względu na poczucie komfortu i przytulności w połączeniu z podłogami i drzwiami wykonu o podobnej specyfikacji. Posiadają wspornik pojedynczy lub podwójny, oraz drążki, które mogą być mocowane sufitowa i naściennie. Ich zaletą jest to, że tkanina może się po nich przesuwać bezgłośnie, lecz warto mieć na uwadze, że nie są zalecane do małych pomieszczeń, ponieważ mogą je optycznie zmniejszyć. Posiadają również ograniczoną wytrzymałość i nie powinno się na nich wieszać ciężkich tkanin.

Karnisze metalowe – Są dostępne w różnych kolorach i odcieniach, mogą być jednolite, satynowe lub metalowe. Składają się z drążka, wsporników pojedynczych i podwójnych, oraz dekoracyjnych końcówek i kółek. Końcówki są łatwo dostępne i wymienne i dopasowanie do stylu wnętrz nie sprawi żadnego problemu. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i możliwością zamocowania masywnych zasłon. Jak w przypadku karniszy drewnianych, mogą być mocowane do ścian jak i do sufitu, a długość można dopasować do danego wnętrza. Można je przyciąć, zastosować przedłużki, które pozwolą przeprowadzić karnisz przez kąty ścian

Karnisze szynowe – Doskonale nadaję się do zasłonienia okien o dużych szerokościach a wiele modeli może być sterowane sznurkiem lub elektronicznie. Wykonane są z tworzyw sztucznych lub aluminium, posiadają prowadnicę, w których znajdują się rolki a na nich umieszczone są żabki podtrzymujące tkaniny. Są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach, dzięki czemu dopasują się do każdej aranżacji. Mogą mieć kilka torów pozwalającą zawiesić firankę jak i zasłonę.

Długości karniszy

  • Cienkie – 16mm, stosowane przy karniszach, których długość nie przekracza 150cm
  • Uniwersalne – 19mm, stosowane przy karniszach sięgających 220cm
  • Duże – 25mm, stosowane są przy karniszach dłuższych niż 220cm
  • Jeśli chodzi o długość karniszy to maksymalnie wynoszą 240cm a przeciętne mierzą 190, 210 i 230cm

Więcej o rodzajach karniszy oraz ich długościach dowiesz się ze strony: https://www.swiatfiranzaslon.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *