Jakie zmiany czekają Nas w prawie pracy w roku 2021?

Jakie zmiany czekają Nas w prawie pracy w roku 2021?

Kodeks pracy w 2021 roku wprowadzi wiele zmian, które pracownicy odczują na co dzień. Będą one dotyczyły m.in. minimalnej płacy i urlopów. Nowością będą regulacje dotyczące pracy zdalnej. Zmiany są podyktowane dostosowaniem do prawa unijnego, ale też odpowiedzią na potrzeby obecnego rynku pracy. A ten – przez epidemię koronawirusa – znacznie się zmienił.

Nowe regulacje prawne są koniecznością. Rok 2020 przyniósł wiele zmian, co nie mogło się obejść echem. Dzięki nowym regulacjom bezpiecznie poczuje się zarówno pracownik, jak i pracodawca.

Płaca minimalna nie taka mała

Mimo pandemii trwa poprawa życia Polaków i zapowiadane wcześniej podnoszenie płacy minimalnej. W przyszłym roku zyskają więc pracownicy otrzymujący najniższą krajową. Dostaną oni o 142 zł więcej. Wysokość płacy minimalnej w 2021 roku wyniesie bowiem 2800 zł. Obecnie jest to 2062 zł. Regulacja ta ma wpłynąć na życie znacznej ilości Polaków i zapobiegać ubóstwie. Jak każda podwyżka płacy minimalnej wywołuje wiele kontrowersji a sceptycy uważają, że w efekcie odbije się to na liczbie miejsc pracy. Jak nie patrząc – w 2021 r. najmniejsza wypłata będzie wynosił 2800 zł!

Krótszy macierzyński, dłuższy dla taty

Wymiar urlopu macierzyńskiego ulegnie zmianie i ma być dostosowany do decyzji Parlamentu Europejskiego. Zyskać mieliby ojcowie, którym przysługiwałyby 2 miesiące opieki nad dzieckiem. Tym samym stracą kobiety, którym urlop macierzyński miałby być skrócony do 10 miesięcy.

Nowelizacja Kodeksu Pracy przewiduje też konieczność osiągnięcia 10-letniego stażu pracy do otrzymania urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, czyli 26 dni.

Home office oficjalnie

To chyba największa i w obecnej sytuacji najważniejsza zmiana, która szykuje się w 2021 r. Praca zdalna uregulowana byłaby przepisami. Kodeks wprowadzi definicję – praca zdalna polega na wykonywaniu całkowicie lub częściowo pracy poza siedzibą pracodawcy lub stałym miejscem świadczenia pracy. Odpowie też na potrzeby pracowników, którzy wskazują na ponoszenie dodatkowych kosztów, m.in. za prąd czy związanych z wykorzystywaniem własnego sprzętu. Obecnie pracodawcy nie mają regulacji prawnych, w jaki sposób mogliby to wynagrodzić. Dodatkowo na pracodawcach spocznie nowy obowiązek – wręczenia nowej karty ryzyka zawodowego oraz poinformowania pracownikach o wpływie pracy na wzrok i układ mięśniowo-szkieletowy. Pracownik zaś będzie musiał złożyć oświadczenie o posiadaniu odpowiednich warunków do pracy zdalnej. A co najważniejsze – będzie mógł być skontrolowany.

Równe zarobki kobiet i mężczyzn

To kolejna zmiana w kodeksie, która podyktowana jest koniecznością dostosowania ustawodawstwa do unijnych wytycznych. Nowe przepisy miałyby wyrównać płace kobiet i mężczyzn na tożsamych stanowiskach. Obecnie różnica ta sięga średnio 19 procent. Jeśli pracodawca nie zrówna więc zarobków pracowników w takim przypadku kobieta będzie mogła udać się do sądu. To zmiana, na którą czeka wiele kobiet, szczególnie na kierowniczych stanowiskach.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Jeszcze nie jest znany dokładny termin wprowadzenia ich w życie. Rząd zapewnia jednak, że nowelizacja będzie zatwierdzona jeszcze w 2020 r. a przepisy będą obowiązywały od początku przyszłego roku.

KLIKNIJ TUTAJ i dowiedz się więcej o zmianach jakie szykują się nam na rok 2021 związanych z prawem pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *