Kendama to prosta drewniana zabawka, która powstała ponad 200 lat temu w Japonii. Swoim wyglądem przypomina młotek lub krzyż (ken) ze sznurkiem (ito), na którego końcu przymocowana jest kulka z dziurką(tama). Drewniany trzonek składa się ze szpica zwanego Kensaki oraz trzech miseczek: bocznej większej, mniejszej oraz na spodzie trzonka. Zabawa polega na tym, aby umieścić kulkę w jednym z otworów oraz na trzonku. Otwory są one różnej wielkości, dzięki czemu można stopniować skalę trudności gry. Początkowo zabawa kendamą wydaje się prosta, ale po pierwszych chwilach z nią okazuje się, że nie jest to takie proste.
Kendama – zasady zabawy
Podstawowy trick, od którego warto rozpocząć treningi polega na trzymaniu drewnianego trzonka i odpowiednim manewrowaniu nim w taki sposób, aby umieścić kulkę w największym bocznym otworze. Następnie trzeba ją osadzić w pozostałych otworach, a na samym końcu na szpikulcu. Aby to osiągnąć potrzebnych jest wiele godzin ćwiczeń oraz duże pokłady cierpliwości. Do złapania kulki konieczne jest także przyjęcie odpowiedniej postawy, która zamortyzuje jej opadający ruch, dzięki czemu łatwiej będzie osadzić ją w wybranym miejscu. W tym celu trzeba ugiąć kolana i balansować całym ciałem, dzięki czemu podczas zabawy angażowane do pracy są mięśnie praktycznie całego ciała. Po dłuższym czasie używania kendamy można odczuć zmęczenie, ale jest to pozytywny aspekt gry.
Kendama – zalety wynikające z jej korzystania
Mimo, iż zabawka znana jest od wielu lat jej popularność w Polsce znacząco wzrosła w 2020 roku. Niestety choć popularność japońskiej zabawki wzrasta jej dostępność w sklepach jest ograniczona. Najłatwiej jest ją kupić online na aukcjach internetowych lub pod linkiem – sklep z kendamą. Doskonale nadaje się dla dzieci i dorosłych w każdym wieku, a ogromną jej zaletą jest przede wszystkim to, że wymaga aktywności fizycznej oraz wielu godzin ćwiczeń. Jest świetną alternatywą na wspólne spędzanie czasu. Doskonale rozwija zdolności manualne, a szczególnie właściwe prowadzenie dłoni. Ma działanie ogólnorozwojowe oraz świetnie pomaga trenować równowagę. Kendama używana jest jako atrybut różnego rodzaju rehabilitacji i terapii. Bardzo chętnie wykorzystywana jest także w placówkach edukacyjnych, które stosują w swojej pracy metodykę Montessori, jako zabawka wspomagająca. Świetnie uczy dzieci cierpliwości i kontrolowania swoich nerwów. Inną zaletą tej niesamowitej zabawki jest możliwość zabawy nią praktycznie w dowolnym miejscu. Można używać jej samodzielnie w domu lub czekając na przystanku autobusowym lub wykorzystać do zabawy w większym gronie, dzięki czemu doskonale pomaga budować relacje towarzyskie. W sieci można znaleźć wiele filmików, na których bardziej doświadczeni gracze uczą wykonywania trików.