Kiedy ból gardła może oznaczać coś poważnego?

Kiedy ból gardła może oznaczać coś poważnego?

Ból gardła to objaw pojawiający się zazwyczaj przy infekcjach typu grypa, angina czy zapalenie krtani. Wówczas objawom bólu gardła najczęściej towarzyszą też gorączka, osłabienie, utrata apetytu, bóle głowy, katar i kaszel. Ból gardła mija, gdy kończy się choroba.

Schorzenie to pojawia się również przy innych chorobach, takich jak odra, ospa, mononukleoza, choroby zębów i dziąseł. Także w tym przypadku ból gardła jest tylko jednym z objawów i ustępuje wraz z ustąpieniem choroby, której towarzyszył.

Ponadto, na ból gardła są narażone osoby palące papierosy, spożywające alkohol czy mieszkające w bardzo zanieczyszczonym środowisku, np. na obszarze przemysłowym lub w dzielnicy, w której wielu mieszkańców ogrzewa domy węglem.

Ból gardła potrafi pojawić się sezonowo, np. w lecie, gdy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których urządzenia chłodzące nie są regularnie czyszczone i gromadzą różnego rodzaju bakterie oraz wirusy. Podrażnienie gardła jest również wynikiem oddychania przesuszonym powietrzem lub szoku wywołanego różnicą temperatur, np. jedzeniem zimnych lodów w upalny dzień. Pojawiające się wtedy dolegliwości zazwyczaj mijają po kilku dniach bez śladu.

Inne czynniki środowiskowe wywołujące ból gardła to np. alergie różnego typu na sierść zwierząt lub pyłki roślin. Podrażnienie znika, gdy znika czynnik alergizujący.

Ból gardła może być też wynikiem wzmożonego napięcia mięśniowego gardła oraz choroby refluksu żołądkowo-przełykowego, kiedy kwas z żołądka przedostaje się do przełyku. Konieczne staje się wtedy leczenie przyczyn schorzenia. Po konsultacji z lekarzem i wdrożeniu jego wskazówek, zalecanych leków lub zabiegów, ból gardła powinien ustąpić.

Czy ból gardła może być symptomem poważniejszej choroby?

Niestety może być on objawem groźnych chorób, takich jak zakażenie wirusem HIV lub choroba nowotworowa gardła, języka, krtani, szyi czy głowy.

Gdy ból gardła jest bardzo dokuczliwy, trwa długo, nasila się i towarzyszą mu inne objawy, jak trudności w oddychaniu, połykaniu, krew w ślinie lub flegmie, ślinienie się, wysypka, gorączka, wówczas można podejrzewać, że symptomy wskazują groźną chorobę. Niepokoić powinno również nawracanie bólu gardła oraz towarzysząca mu chrypka trwająca dłużej niż dwa tygodnie.

Wówczas należy koniecznie udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Choroba nowotworowa, która może być przyczyną bólu gardła brzmi groźnie, ale wskaźnik wyleczeń jest wysoki w jej pierwszym stadium, ponieważ wynosi około 95%. Dlatego nie należy bagatelizować bólu gardła, jeśli występuje w wyżej wskazanych okolicznościach i koniecznie zasięgnąć porady specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *