Dla początkujących wędkarzy największym wyzwaniem jest skompletowanie niezbędnego sprzętu, który umożliwi naukę oraz będzie wsparciem podczas pierwszych samodzielnych wypraw na ryby. Kołowrotek z wolnym biegiem należy do podstawowego wyposażenia wielu wędkarzy. Na jakiej zasadzie opiera się jego mechanizm działania? Czy warto go kupić? Odpowiadamy!
Czym jest kołowrotek z wolnym biegiem?
Kołowrotek z wolnym biegiem to jedna z części składowych wyposażenia wędkarza, która została po raz pierwszy wprowadzona na rynek w latach 80. ubiegłego wieku. Natychmiast zrobiła furorę wśród wędkarzy dzięki nowoczesnemu mechanizmowi ułatwiającemu łapanie ryb. Mechanizm ten uniemożliwia bowiem rybie zerwanie linki.
Zasady działania kołowrotka z wolnym biegiem
Kołowrotek stosowany jest głównie do metody gruntowej, przede wszystkim do łapania karpi oraz sandaczy. Jest niezastąpiony również w przypadku amurów. Zasada działania kołowrotka z wolnym biegiem jest prosta. Po zarzuceniu wędki wystarczy położyć ją na przygotowanych wcześniej podpórkach i włączyć wolny bieg. Ryba na początku nie czuje oporu, a więc zbliża się do wędki. Następnie haczyk wbija się w pyszczek, umożliwiając wyłowienie okazu.
Dzięki temu mechanizmowi łowienie ryb jest bezpieczne, gdyż zminimalizowane zostało zagrożenie wciągnięcia przez rybę wędki do wody lub spłatania linki. Na początku ryba powoli wysnuwa linkę, a więc wolny bieg sprawi, że wędka pozostanie na miejscu.
Dobry kołowrotek z wolnym biegiem, czyli jaki?
Kołowrotek z wolnym biegiem do feedera powinien posiadać dużą szpulę, szczególnie w przypadku połowu na dużych dystansach. Zawsze warto posiadać zapas linki, aby w przypadku brania dużej ryby długość była wystarczająca. Dobry kołowrotek z wolnym biegiem powinien mieć solidny uchwyt i hamulec wykonany z odpornego tworzywa. Wędkę zostawia się na podpórkach, a więc wytrzymały materiał chroni ją przed uszkodzeniem.
Najlepsze firmy produkujące kołowrotki wędkarskie
Solidny kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem można kupić już za ok. 100 zł. Dobrym przykładem jest na przykład jednołożyskowy kołowrotek Mikado Salvos czy też Okuma Carbonite B-FEEDER CBBF. Osoby dysponujące większym budżetem mogą pokusić się o zakup sześciołożyskowych kołowrotków, takich jak DAIWA CAST‘IZM 25 QDA lub SHIMANO ULTEGRA CI4+ 14000 XT-C. To produkty premium, do produkcji których zostały wykorzystane wyłącznie najwyższej klasy podzespoły.
Kołowrotek z wolnym biegiem – podsumowanie
Kołowrotek z wolnym biegiem jest niezastąpiony podczas stosowania metody gruntowej. Sprawdzi się także podczas połowu drapieżników. Zastosowanie kołowrotka zwiększa prawdopodobieństwo złapania większego okazu.