System kominowy jest wbrew pozorom dość skomplikowany. Choć wiele osób wyobraża go sobie jako prostą rurę biegnącą od pieca do dachu, to w rzeczywistości składa się na niego wiele drobnych elementów, z których każdy pełni bardzo ważną rolę. Poza tym, nieustannie pracuje się nad technologią nowych materiałów, doskonale przystosowanych do pracy w ciężkich warunkach, a mianowicie w wysokich temperaturach. Nawet w tak niepozornym elemencie jak zaciski montażowe skrywa się nie tylko wytrzymały stop, ale też dobrze przemyślana konstrukcja.
Rola zacisków montażowych
Zależnie od swojej formy, zaciski montażowe mogą spełniać rozmaite funkcje. Najczęściej używa się ich do wzmocnienia i usztywnienia konstrukcji komina. To właśnie dzięki nim przewody utrzymują prawidłową pozycję. Nawet drobne przekrzywienia mogą doprowadzić do znacznego ograniczenia wydajności systemu kominowego, przyśpieszając zbieranie się osadu i utrudniając wentylację. To bardzo ważne, aby odpowiednio dobrać i zamontować konkretne zaciski.
Jakie materiały są stosowane w zaciskach?
Oprócz modelu zacisku powinno się wybrać egzemplarz z odpowiedniego materiału. Niemal wszystkie wykonuje się ze stali, lecz w zależności od przeznaczenia konkretnego produktu używa się różnych stopów. Za standard uznaje się stal kwasoodporną, która swoje zastosowanie znajduje przy piecach niskotemperaturowych, w których spaliny nie przekraczają 250°C.
W przypadku pieców operujących na wyższych temperaturach, powinno się używać zacisków wykonanych ze stali żaroodpornej, która nie ulega osłabieniu przy takim, regularnym podgrzewaniu. Dostosować należy także samą grubość blachy. Ta zazwyczaj waha się od 0,5 mm do1 mm. Grubsze zaciski są solidniejsze, lecz przy tym bardziej uciążliwe podczas montażu.
Jak wybrać właściwe zaciski montażowe?
Szukając odpowiednich zacisków montażowych powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na ich średnicę. Ta, aby być funkcjonalna, musi być dobrze dopasowana do przewodów kominowych. Zbyt duży lub zbyt mały egzemplarz nie nada się do niczego, dlatego warto jest dokonać pomiarów przed zakupem.
Kolejną kwestią jest półka cenowa. Nie ma sensu stawiać na naciski o niższej jakości, gdyż akcesoria te, raz zakupione, muszą sprawować się jak najdłuższy czas. Najrozsądniej jest postawić na lepsze gatunkowo, trwałe zaciski montażowe, pochodzące od znanego i renomowanego producenta. Trzeba mieć na uwadze, że ich ewentualna wymiana może być dość trudna, szczególnie z uwagi, że uszkodzenia te nie są zauważalne od razu.