Kryptowaluta – co to jest?

Kryptowaluta – co to jest?

Kryptowaluty to bardzo popularny w ostatnich czasach temat, zwłaszcza pod kątem inwestowania czy jako nowoczesny środek płatniczy. Jedną z najpopularniejszych kryptowalut jest Bitcoin, ale wyróżnia się też inne, a nawet istnieje ich obecnie kilkaset i ciągle powstają nowe. Ale czym są kryptowaluty i jak bardzo różnią się od tradycyjnych pieniędzy?

Waluta kryptograficzna

Waluta kryptograficzna, czyli w skrócie kryptowaluta to w zasadzie umowne jednostki, które łączone są w rozproszonym systemie księgowym i przechowują informacje takie jak stan posiadania. Można powiedzieć, że działają jak wirtualna waluta, ale nią nie są. Są to jednostki umowne, wydobywane przez komputer za pomocą odpowiedniego algorytmu. Oznacza to, że można je przechowywać właśnie na komputerze albo w aplikacji na smartfonie w specjalnie stworzonym do tego celu portfelu. Każda jednostka danej kryptowaluty cechuje się tym, że ma indywidualnym unikatowy kod, który zapobiega jej skopiowaniu czy wydaniu jeszcze raz.

W zasadzie kryptowalutę może stworzyć każdy, kto ma odpowiednią wiedzę oraz wybitnie sprawny komputer. Dlatego też kryptowaluty nie podlegają jak tradycyjne waluty tworzone przez państwa pod wpływ Centralnego Banku. Oznacza to, że żadna jednostka centralna nie decyduje o podaży czy popycie, które wpływały by na walutę. Z tym, że to twórca kryptowaluty w momencie jej tworzenia decyduje ile jednostek danej waluty znajdzie się w obiegu, a co za tym idzie wolny rynek decyduje o jej materialnej wartości.

Jak działa obrót kryptowalutami?

Tutaj widać podobieństwo do bankowości elektronicznej, ponieważ cały proces odbywa się właśnie elektronicznie. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że nie ma tu pośrednika, jakim jest zwykle bank. Następuje bezpośredni obrót między użytkownikami, w technologii tzw. peer to peer. Warto wspomnieć, że oznacza to nie tylko brak banku, jako pośrednika, ale też brak nadzoru, czyli np. organów skarbowych. A co ciekawe na konto z kryptowalutą nie wejdzie komornik.

Kryptowaluty zostały stworzone między innymi jako nowoczesne narzędzie umożliwiające zapłatę, ale też jako waluta wolnościowa, której żaden organ nie obserwuje, nie ma w swojej mocy i gdzie panuje wolny rynek. I to użytkownicy danej waluty ustalają jej wartość.

Jednak za największą zaletę kryptowalut wymienia się też anonimowość. Oczywiście na przykład najpopularniejszą kryptowalutę Bitcoin można użyć do transakcji realnych w sklepach, bankach czy kantorach. Ale mimo wszystko wirtualne pieniądze daję kompletną anonimowość ich właścicielom.

Więcej o kryptowalutach dowiesz się na https://krypto.net.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *