Kto jest zwolniony z płacenia akcyzy za samochód?

Kto jest zwolniony z płacenia akcyzy za samochód?

Z roku na rok służby graniczne notują coraz większą liczbę samochodów sprowadzanych z zagranicy. Istnieje wiele powodów, dla których trend ten jest rosnący i nic nie wskazuje, by miał się w przyszłości zmienić. Większy wybór modeli, atrakcyjniejsze ceny, lepszy stan samochodu oraz uczciwi sprzedawcy. To tylko niektóre z licznych powodów, dla których Polacy decydują się na zakup pojazdów za granicą. Jednak istnieją pewne formalności, które muszą być dopełnione przez kupującego pojazd poza granicami naszego kraju. Jednym z podstawowych jest opłacenie akcyzy za samochód.

Akcyza na samochód

Akcyza za samochód to w innym tego słowa znaczeniu podatek. Jest to opłata jaką należy zapłacić za przewóz pewnych towarów w granice innego państwa. Istnieje kilka szczególnych dóbr, które są objęte podatkiem akcyzowym. Mowa tu przede wszystkim o tytoniu, napojach alkoholowych, ale też energii elektrycznej i samochodach. Nas głównie interesuje właśnie ostatni towar, jakim jest samochód.

Kupujący pojazd jest zobowiązany do uiszczenia podatku w ciągu 30 dni od sprowadzenia pojazdu na teren kraju. Stawki akcyzy różnią się, a czynnikiem decydującym jest pojemność silnika. Jeśli jego pojemność jest mniejsza niż 2000 centymetrów sześciennych, akcyza wyniesie 3.1% wartości pojazdu. Znacznie większa stawka akcyzy przypada w momencie, gdy pojemność silnika pojazdu wynosi powyżej 2000 cm sześciennych – wtedy jest to aż 18.6% wartości pojazdu. Inne stawki obowiązują w momencie, gdy decydujemy się na sprowadzenie pojazdu hybrydowego. Tutaj, ze względu na ambitne plany Polskiego rządu, mające na celu znaczne zwiększenie odsetka takich samochodów na polskich drogach, akcyza jest tańsza. Wynosi ona odpowiednio 1.55% wartości pojazdy z silnikiem o pojemności do 2000 centymetrów sześciennych i 9.3% w przypadku samochodów z większą objętością silnika.

Istnieją również wyjątki, które zwalniają z płacenia akcyzy za samochód. Więcej dowiedzieć się możesz z tekstu poniżej lub odwiedzając stronę firmy odszkodowawczej TB Ekspert – Kliknij i Sprawdź!

Kto jest zwolniony z płacenia akcyzy za samochód?

Istnieje szereg zwolnień, które pozwolą nam uniknięcia zapłacenia akcyzy za samochód. Pierwszym to sytuacja, w której przewozimy samochód jako osoba prywatna i planujemy pobyt stały w Polsce. Inne zwolnienie dotyczy odziedziczenia samochodu – w tej sytuacji również nie musimy płacić akcyzy. Z konieczności opłacenia akcyzy są również zwolnione osoby, które do Polski przywożą samochód w pełni elektryczny lub napędzany wodorem. Ostatnim typem popularnego zwolnienia jest fakt, iż samochód sprowadzany do Polski, jako specjalistyczny transport, będzie wykorzystywany do aktywności sanitarnej. Rząd zapowiada dodatkowe zwolnienia od samochodów hybrydowych, co ma wpłynąć na zwiększony popyt na tego typu pojazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *