Wszyscy pracownicy placówek oświatowych muszą mieć określone kwalifikacje zawodowe. Dotyczy to zarówno nauczycieli przedmiotowych, jak i pedagogów szkolnych. Wymagania stawiane przed nauczycielami są dość oczywiste. W przypadku pedagoga sytuacja wygląda nieco inaczej.
Kwalifikacje pedagoga szkolnego
Pedagog szkolny odgrywa bardzo istotną rolę w zakresie współpracy z nauczycielami, rodzicami i uczniami. Musi być to osoba posiadająca szeroką wiedzę dotyczącą edukacji dzieci i młodzieży oraz psychologicznych aspektów pracy z uczniami. Pedagog szkolny powinien mieć wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu metodyki pracy w środowisku szkolnym oraz rodzinnym. Bardzo ważna jest umiejętność rozpoznawania sytuacji wychowawczych, udzielania pomocy psychologicznej, a także profilaktyki związanej z zachowaniami agresywnymi i uzależnieniami.
Specjalistyczne studia pedagogiczne
Zakres wiedzy, jaką powinien mieć pedagog szkoły, jest bardzo szeroki. Można ją zdobyć na studiach wyższych, na kierunkach związanych z naukami pedagogicznymi. Studia przewidują nabycie teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat postępowania z osobami młodymi, których osobowość dopiero się kształtuje. Naukę można połączyć z innymi kierunkami, takimi jak socjoterapia lub resocjalizacja. Dzięki temu pedagog szkolny będzie w stanie rozwiązywać skomplikowane problemy dzieci i młodzieży wynikające z sytuacji rodzinnej lub różnego typu uwarunkowań fizycznych oraz psychicznych.
Rozbudowana oferta edukacyjna WSZIP
Jedną z uczelni oferujących studia pedagogiczne jest Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości z siedzibą w Wałbrzychu. Prowadzone zajęcia łączą wiedzę z różnych dziedzin nauki, co pozwala na zdobycie kwalifikacji związanych kształceniem i wychowywaniem młodych ludzi. Uczelnia stosuje innowacyjne programy edukacyjne, dostosowane do indywidualnych potrzeb studentów.
Pełną ofertę Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości można znaleźć pod adresem wwszip.pl. Proponowane są trzy podstawowe specjalizacje:
- terapia pedagogiczna,
- resocjalizacja z elementami kryminologii,
- resocjalizacja z terapią uzależnień.
Pozwala to na zdobycie specjalistycznej wiedzy niezbędnej w przyszłej pracy zawodowej. Absolwenci mogą podjąć pracę wychowawczą, socjalną lub opiekuńczą na stanowiskach takich jak pedagog szkolny i terapeuta pedagogiczny. Wykształcenie w WSZIP pozwala również szukać zatrudnienia w domach pomocy społecznej lub schroniskach dla samotnych matek. Jest to praca przynosząca wiele zadowolenia i ogromnie potrzebna ludziom w kryzysowych sytuacjach życiowych. Dlatego profesjonalnych pedagogów powinno być w Polsce jak najwięcej.