Lampy sufitowe do salonu – z przepychem czy minimalistyczne?

Lampy sufitowe do salonu

Lampy sufitowe do salonu zwykle przyjmują na siebie rolę oświetlenia głównego. Nie chcemy jednak odbierać im estetyki, która powinna komponować się z zastosowaną aranżacją. Na co warto zwracać uwagę wybierając ten typ oświetlenia do salonu?

Żyrandol, plafon, a może jeszcze inne oświetlenie?

Designerzy konstrukcji oświetleniowych potrafią zaskoczyć. Lampy, które pojawiają się w ofertach sklepów stacjonarnych, jak i online, to dowód na to, że pomysły są nieograniczone, a kupno fantazyjnej, futurystycznej czy wyglądającej na luksusową lampy, nie musi wiązać się z horrendalnymi kosztami. Decyzja odnośnie estetyki, detali i projektu, nie należy do najłatwiejszych. Na początek stawiamy sobie jednak pytanie, jaką funkcję mają spełniać lampy sufitowe do salonu?

Fakt, że będą rozmieszczone na suficie, nie decyduje od razu o tym, w jaki sposób będą oświetlać pomieszczenie. Uwzględnijmy rolę salonu oraz jego wymiary, a także kształt. Jeśli w grę wchodzi oświetlenie salonu typowo reprezentacyjnego, dużego, potrzeba będzie najpewniej kilku punktów świetlnych. Lampy sufitowe do salonu będą także musiały emitować światło jasne, wyraziste, pomagające się skupić i skoncentrować.

W inny sposób zadbamy o salon, który jest jednocześnie miejscem relaksu, strefą do spotkań, a przy tym kącikiem do pracy. W takiej sytuacji lampy sufitowe do salonu będzie trzeba rozmieścić w centralnym punkcie każdej strefy. W miejscu urządzanym z myślą o pracy czy nauce, może to być niewielka lampa lub plafon, które dadzą równomiernie rozproszone, zmiękczone światło. Strefa relaksu potrzebuje światła o ciepłej barwie, a ta, gdzie podejmujemy gości, daje pole do popisu miłośnikom okazałych lamp.

Nie tylko konstrukcja

Pamiętajmy o tym, by oświetlenie wybierać na końcu. Oczywiście wcześniej musimy zaplanować, jak będzie podzielony salon, jednak dopasowanie lampy sufitowej do salonu zanim zdecydujemy się na konkretną aranżację, zazwyczaj kończy się fiaskiem. Poza stylem, zwracajmy uwagę na jakość, precyzję wykonania i zastosowane materiały, by oświetlenie współgrało i spełniało swoje praktyczne funkcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *