Makulatura – co z nią robić?

Makulatura - co z nią robić?

Gromadzenie makulatury w domach lub piwnicach jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Trzeba się jednak poważnie zastanowić nad tym, co zrobić z taką makulaturą, gdy posiada się ją w zbyt dużych ilościach. Pomysłów może być wiele, a najlepszym będzie oczywiście oddanie jej do skupu makulatury na czym można zarobić dodatkowe pieniądze. Cena za kilogram makulatury w dzisiejszych czasach nie jest może oszałamiająca, lecz przy większych zbiorach można sobie dorobić do pensji, a przecież zbieranie makulatury nie musi być męczące. W każdym domu pojawiają się gazety, ulotki, czy też książki, które można zbierać w piwnicy, a gdy już nazbiera się tego dostateczna ilość zawiezie się cały zbiór do najbliższego skupu makulatury. W ten sposób można zarobić kilkadziesiąt złotych, a nawet kilkaset, jeśli ma się tego w domu naprawdę sporo.

Oddanie makulatury do biblioteki

Często makulatura zbierana jest przed lokalne biblioteki, oczywiście nie w całej okazałości, ponieważ np. ulotki w bibliotekach nie są do niczego potrzebne. Warto zdecydować się na taki krok, gdy w swoich zbiorach makulatury posiada się jakieś stare książki, czy też gazety oraz czasopisma. Są one zbierane przez biblioteki, ponieważ być może jakaś inna osoba będzie chciała je wypożyczyć i przeczytać za darmo. Nie każda osoba ma przecież odpowiednią sumę pieniędzy na zakupienie nowych książek, czy też gazet, więc takie rozwiązanie może okazać się korzystne dla obu stron. Zalegająca makulatura zniknie z domu, a pomoże się w ten sposób potrzebującym i rozwinie się działalność lokalnej biblioteki, a więc na swoim koncie dana osoba będzie miała dobry uczynek.

Jeżeli chcesz się pozbyć zbędnej makulatury lub książek sprawdź ofertę warszawskiego antykwariatu Amicus.

Aukcje internetowe

Niekiedy makulaturę można sprzedać za pomocą aukcji internetowych. Oczywiście wtedy sprzedaje się znajdujące się w dobrym stanie technicznym książki lub czasopisma. Często można znaleźć na takich aukcjach osoby, które chętnie kupią takie zbiory, być może nawet w całości, jednak muszą być one bardzo dokładnie opisane. Wtedy też ma się pewność tego, że zarobi się na tym procederze jakieś pieniądze, chociaż makulatura nie powinna być wystawiana po jakiejś wygórowanej cenie, bo istnieje wtedy zbyt duże ryzyko, że nie znajdzie się na własne zbiory chętnych. Wszystko zależne jest jednak od tego, co konkretnie zostanie nagromadzone w domu lub piwnicy. Jeśli będzie to całkowicie bezużyteczna makulatura, to lepiej udać się na skup lub też wynieść ją do pojemników z odpadami, oczywiście odpowiednio ją segregując. Do wyboru ma się wiele opcji, dlatego każdy musi się dobrze zastanowić nad tym, z której konkretnie skorzysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *